Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

Zgniła zieleń. Historia Carnivore i Type O Negative.
Wysłano dnia 09-06-2017 o godz. 20:52:07
Temat: Książki
Książki Wielbicielom cięższych brzmień nie trzeba chyba przedstawiać zespołu Type O Negative , ani jego protoplasty - Carnivore . Choć nigdy nie były to zespoły, które zapełniały stadiony, trudno zliczyć wszystkie kapele dla których stały się głęboką inspiracją.Tak samo jak ich niekwestionowany lider. Bo choć ich charakterystyczne brzmienie (mimo bogactwa stylistycznych form stosowanych zwłaszcza przez TON) zawdzięczamy wszystkim członkom zespołów w które założył, to Peter Steele (4.01.1962 † 14.04.2010) , w kręgu rodziny i znajomych znany lepiej jako Petrus T. Ratajczyk, był autorem zdecydowanej większości kompozycji. I to on zwracał na siebie powszechną uwagę - co w jego przypadku nie było trudne - dwumetrowy kolos, z długimi, czarnymi włosami, obdarzony przenikliwym spojrzeniem i głębokim, wodzącym na pokuszenie głosem, po prostu nie dał się nie zauważyć.

„Zgniła zieleń” nie jest jednak wyłącznie historią Petera. To historia Type O Negative i pozostałych zespołów Steele’a, Carnivore oraz Fallout, a nawet amatorskich grup powstałych jeszcze w latach siedemdziesiątych. Historia przedstawiona w relacjach jego współpracowników, wzbogacona analizą poszczególnych albumów, rzucona na szersze tło przemian muzycznych i kulturowych.


Duży może więcej. Tak mawiają. Z reguły mawiają tak ci mniejsi. Peter Steele - choć już jako nastolatek górował nad większością swoich rówieśników - prawdopodobnie był jednak odmiennego zdania. Na pewno nie był przekonany o swojej omnipotencji, kiedy podczas jednej z pierwszych prób publicznego występu dostał w łeb ogryzkiem. Kilkadziesiąt lat później, podczas jednego ze swoich ostatnich wywiadów, ze śmiertelną powagą stwierdził jednak, że modli się o więcej bólu. Bo jest przekonany, że Bóg każe dźwigać głazy tylko tym, którzy są zdolni je unieść. Pomiędzy incydentem z ogryzkiem a tą porażającą wypowiedzią Steele rzeczywiście przeniósł setki kamieni. Nie był to daremny trud, Petera nijak nie da się porównać do Syzyfa. Zostało po tym wyjątkowym muzyku osiem albumów długogrających - dwa Carnivore i sześć Type O Negative. Większość z nich pozostanie na zawsze na szczycie wzgórza ze świetną muzyką.

Gdyby twórczość miała mówić wszystko o twórcy, Steele musiałby nagrywać blackmetalowe reggae, bo był człowiekiem paradoksów. Ateistą, który znalazł ukojenie w objęciach katolicyzmu. Romantykiem oskarżanym o mizoginię. Showmanem, który całe życie walczył z paraliżującym lękiem przed publicznymi występami. Zakochanym w przyrodzie fascynatem postępu technologicznego. Nieśmiałkiem, który odważył się pozować przed obiektywem z własnym fajfusem w dłoni. Wrażliwym olbrzymem.

Tytuł: Zgniła zieleń. Historia Carnivore i Type O Negative.
Autor: Maciej Krzywiński
ISBN: 978-83-64373-48-0
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: maj 2017
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 496 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 725 g
Cena: + - 45 zł

(Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.29
Głosów: 3575


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*