Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
serwisy strony www - serwisy dedykowane aplikacje pod zamówieni a, systemy fiskalne

Coltrane według Coltrane‘a
Wysłano dnia 26-03-2017 o godz. 03:19:33
Temat: Książki
Książki Niniejsza książka, zawierająca niemal wszystkie znane wywiady z Johnem Coltrane'em - a także artykuły, wspomnienia i noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi - stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane'a poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym, według dat przeprowadzenia rozmów.PRZEDMOWA (fragment)

Wszystko wskazuje że John Coltrane niechętnie udzielał wywiadów. Jednocześnie był rozmówcą wdzięcznym i sumiennym. Dawał przemyślane, wyważone odpowiedzi. W przeciwieństwie do wielu muzyków niezwykle rzadko wypowiadał się źle lub krytycznie o kolegach - nader krytyczny bywał za to wobec siebie samego. Szczodrze podkreślał zasługi tych, którzy nań wpłynęli i byli mu natchnieniem. Każdy kolejny dziennikarz zauważył, jak bardzo Coltrane różni się od swej muzyki - był cichym, opanowanym człowiekiem, tworzącym intensywną i wybuchową muzykę, pełną energii i ognia. A jego okazjonalny sarkazm tylko pogłębiał poczucie pozornego rozdźwięku pomiędzy człowiekiem a jego muzyką.

Niniejsza książka, zawierająca niemal wszystkie znane wywiady z Coltrane´em - a także artykuły, wspomnienia i loty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi - stanowi próbę zaprezentowania historii Coltrane´a poprzez jego własne słowa, uszeregowane w porządku chronologicznym według dat przeprowadzenie rozmów (w każdym razie na tyle, na ile dało się te daty ustalić). Pasierbica Coltrane´a Antonina Andrews wyraziła też zgodę na publikację część jego osobistych zapisków i korespondencji. Dysponujemy także relację z pierwszej ręki o dzieciństwie Coltrane´a autorstwa Franklina Browera (patrz Dodatek A). Wywiad z Isadore´em Granoffem z kolei pozwala nam spojrzeć na Johna Coltrane´a jako adepta muzyki w Filadelfii lat czterdziestych ubiegłego wieku (patrz Dodatek B)

Większość zebranego to materiału pochodzi z lat 1958 1966. Pomimo okresowych występów z Dizzy´m Gillespiem między 1949 a 1951 rokiem, wstępując do kwintetu Milesa Davisa we wrześniu 1955 Coltrane wciąż był muzykiem właściwie nieznanym, a kiedy Davis wyrzucił go w kwietniu 1957, niewiele się w tym względzie zmieniło. Ówczesną grupę Davisa (z sekcją rytmiczną w składzie Red Garland, Paul Chambers i Philly Joe Jones) dziś zalicza się do legendarnych mniejszych zespołów jazzowych, ale w swoim czasie cieszyła się bardzo skromnym zdaniem. W gazetach czy prasie jazzowej ukazało się niewiele recenzji - a i tak w większości były niepochlebne. Philly Joe Jones grał za głośno, Red Garland był pianistą do kotleta. Davis to arogant. Ton Coltrane´a był "cudaczny" i było tam za dużo nut. Dopiero po wydaniu albumów ´Round about Midnight w marcu i Cookin´ with the Miles Davis Quintet w lipcu 1957 roku zaczęły się pojawiać pozytywne oceny. Niestety w tym momencie zespół już nie istniał.

Moment, gdy Davis wyrzucił Coltrane´a zespołu, był na tego drugiego ostatnim chyba sygnałem, dzięki któremu ostatecznie zerwał z nałogami alkoholowymi i heroinowym. Drugie półrocze 1957 roku Coltrane spędził w kwartecie Theloniousa Monka, a długi okres występów w nowojorskim Five Spot zaowocował entuzjastycznymi recenzjami. Zaś kiedy Coltrane wydał płytę Blue Train i ponownie zasilił zespół Davisa w styczniu 1958 roku, były wśród najczęściej komplementowane saksofonistów tenorowych. (...)

To pierwsza w Polsce publikacja dotycząca najważniejszego saksofonisty w historii nie tylko światowego jazzu, ale muzyki w ogóle


*****

To bardzo ciekawa publikacja. Wywiady z muzykami, zwłaszcza z Trane´em, były w mojej młodości jednym z najważniejszych źródeł informacji i wiedzy o muzyce. Nikt w jazzie, tak trafnie i wnikliwie, nie tłumaczy głębi, istoty i filozofii muzyki jak wielcy i sławni muzycy. Zwłaszcza Coltrane. Gorąco polecam, niezwykle cenna i nietypowa książka. Tomasz Stańko

John Coltrane to dla mnie religia i kościół... To dźwięki wielkiej miłości do świata i ludzi, to porażająca duchowość i muzyczna głębia, to pochwała nieskończenie pięknego i niespończenie brzydkiego... To alfa i omega, muzyczna przeszłość i przyszłość, mainstream i ezoteryczna tantra. Nie można nie znać, a poznawszy, nie pokochać wielkiego Johna Coltrane´a i jego magicznej muzycznej muzyki Tymon Tymański


*****

Tytuł: Coltrane według Coltrane‘a (Coltrane on Coltrane: The John Coltrane Interviews by Chris DeVito (Editor) )
Autor: Wywiady z Johnem Coltrane´em pod redakcją Chrisa DeVito
Tłumaczenie: Filłip Łoboziński
ISBN: 978-83-942140-5-0
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: kwiecień 2017
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 496
Waga: około 725 g
Cena: + - 49 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Karolinie i Kazikowi Staszewskim)
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.31
Głosów: 3569


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*