Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

Bob Dylan - Duszny kraj
Wysłano dnia 20-03-2017 o godz. 21:35:14
Temat: Książki
Książki Antologia 132 poetyckich przekładów „Ojca Założyciela współczesnej piosenki z ważkim tekstem”. Pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości laureata literackiej Nagrody Nobla 2016 w Polsce, uzupełniona brawurowymi komentarzami, pozwalającymi wejść w świat tej wielokontekstowej, zakorzenionej w różnych tradycjach, rozbrzmiewającej licznymi głosami poezji.Tworzona przez Filipa Łobodzińskiego przez blisko czterdzieści lat książka to swoisty hołd dla wielkiej postaci światowej kultury, która na dobre odmieniła współczesną, nie tylko anglojęzyczną poezję.


Dziś Dylan nie jest szokiem kulturowym, ale wielką postacią światowej kultury. Ojcem założycielem współczesnej piosenki z ważkim tekstem, kimś, kto prostował ścieżki Lou Reedowi, Davidowi Bowiemu, Joni Mitchell, Leonardowi Cohenowi, Tomowi Waitsowi, Neilowi Youngowi, Patti Smith; Nikowi Cave´owi, Sinead I´Connor i i mnóstwo innych. Dziś Dylan bywa stawiany siłą na cokole, na którym stać nie chce, ale na którym wielu chętnie go widzi. Jednak my w Polsce wciąż Dylana nie znamy. Skąpe dotąd próby spolszczenia jego twórczości to za mało, by mógł skutecznie zasilić naszą przestrzeń duchową, tak jak zasilili ją Cohen, Brel czy Wysocki.
Moim zamierzeniem, moim celem, moim pragnieniem było to, żeby polscy słuchacze mogli przeżyć choć trochę podobne wrażenie, co odbiorcy oryginałów. Nie twierdzę, że moje przykłady są genialne, ale niech coś chce się, do ciężkiej cholery, zacznie. Niech przyjdą inni (jeszcze) lepsi. Dylan za to zasługuje jak mało kto. Obyśmy mu zasługiwali na niego.

Filip Łobodziński

Bob Dylan urodzony w 1941 roku Duluth. Piosenkarz, muzyk, tekściarz, poeta. Debiutował w 1962 roku albumem "Bob Dylan", później ukazały się m.in "The Feeheelin´ Bob Dylan" (1963), Bringing It All Back Home" (1965), "Highway 61 Revisited" (1965), "Blood On The Tracks" (1975), "Time Out Of Mind" (1997), "Tempest" (2012). " sumie wydał ponad 70 płyt (albumy studyjne, koncertowe, kompilacje) i na dobre zapisał się w historii muzyki. Laureat m.in. kilku nagród Grammy, Złotego Globu oraz Oscara (za piosenkę do filmu Wonder Boys), specjalnej nagrody Pulitzera (2008), a także literackiej Nagrody Nobla (2016)

Filip Łobodziński urodzony w 1959 roku. Iberysta, dziennikarz, muzyk i tłumacz z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, katalońskiego, portugalskiego oraz ladino. Laureat Nagrody Instytutu Cervantesa w Warszawie w 2005 roku za najlepszy przekład literacki. Pracował jako dziennikarz( TVP, Polsat News, Trójka, Inforadio, "Non Stop", "Rock´ n´ Roll", "Machina", "Przekrój", "Newsweek"). Obecnie prowadzi program telewizyjny "Xięgarnia". Współzałożyciel Zespołu Reprezentacyjnego (od 1983, 6 płyt) oraz dylan.pl (od 2014 jedna płyta), specjalizującego się w wykonywaniu jego przykładów piosenek Boba Dylana

Tytuł: Bob Dylan. Duszny kraj (Wybrane utwory z lat 1962-2012)
Autor: Bob Dylan
Wybór, przekład, komentarze i posłowie: Filip Łoboziński
Opracowanie typograficzne: Artur Burszta
ISBN: 978-83-65125-43-9
Wydawnictwo: Biuro Literackie
Rok wydania: luty 2017
Format: 162 x 215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 352
Waga: około 650 g
Cena: + - 49 zł
Seria: Poezje

Serdecznie Dziękuję Pani Marzenie Burszta i Aleksandrze Olszewskiej
Kim jest Bob Dylan (24.05.1941 Duluth, Minnesota)
Amerykańskim piosenkarzem? Kompozytorem? Autorem tekstów piosenek? Poetą?
Jak chłopiec z małego amerykańskiego miasteczka zyskał uznanie, podziw i szacunek? Jak zdobył wielką sławę i otrzymał literacką Nagrodę Nobla?

Czym jest literacka Nagroda Nobla?

Kto i za co może ją otrzymać?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych, znajdziecie w książce „Kim jest Bob Dylan?”.

Seria książek WIELCY I SŁAWNI przedstawia pasjonujące historie wybitnych artystów, uczonych, sławnych odkrywców i wynalazców, najpotężniejszych i najodważniejszych umysłów, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznawała otaczający ją świat. Jest to jednocześnie fascynująca galeria wzorów dla każdej młodej osoby, która chciałaby im dorównać.

Tytuł: Kim jest Bob Dylan? (Who is Bob Dylan?)
Autor: Jim O'Connor
Tłumaczenie: Adrian Markowski
Ilustracje: John O’Brien
ISBN: 978-83-8097-057-1
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: grudzień 2016
Format: 135x195 mm
Oprawa: twarda
Stron: 112
Waga: około 225 g
Cena: + - 19 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Agnieszce Obrzut-Budzowskiej
Kiedy na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Bob Dylan zaczynał swoją przygodę, popularne stacje radiowe nadawały piosenki łatwe i przyjemne. Słuchacze dopiero czekali na rewolucję, nową energię i nowe życie.

Dylan nie chciał być rewolucjonistą, ale też nie pasował do tego, co było. Robił swoje, nie przejmując się, że - jak mu się zdawało - nie ma szans na komercyjny sukces. Muzykę folkową uważano wtedy za coś gorszego: trochę prostacka, trochę wstydliwa.
Ale Dylan chciał ją grać - i żeby grać, porzucił dom, rodzinę i wyruszył do Nowego Jorku - miasta legendy i mekki artystów.
Kroniki to zapis pierwszych muzycznych doświadczeń i niezwykłych spotkać, które zapoczątkowały karierę jednego z najważniejszych artystów XX wieku.


Nie miałem zresztą w repertuarze piosenek nadających się do komercyjnego radia. Kawałki o bimbrownikach, matkach topiących własne dzieci, żłopiących benzynę cadillacach, powodziach, pożarach budynków związkowych, ciemności i trupach na dnie rzeki nie nadawały się dla radiofilów.
Śpiewane przeze mnie folkowe pieśni nie były lekkie. łatwe i przyjemne. Nie zawijały łagodnie do portu. Można chyba powiedzieć, że nie były komercyjne. Mój kapryśny styl nie poddawał się zaszufladkowaniu, piosenki były dla mnie czymś więcej niż rozrywką, były drogą do odmiennej percepcji rzeczywistości, do jakiejś innej, wolnej, republiki (...)
Nie byłem jakimś zagorzałym przeciwnikiem kultury popularnej, nie miałem ambicji, żeby namieszać. Uważałem po prostu, że mainstream to obciach i manipulacja.

Bob Dylan


Fotosynteza byłaby niemożliwa bez chlorofilu. Bez fotosyntezy nie mielibyśmy tlenu. Bez chlorofilu pod nazwą "Bob Dylan" nie do pomyślenia jest muzyka, która śpiewa O CZYMŚ – tlen dla ludzi wrażliwych. A najbardziej niezwykłe, że jego pojawienia się nie wymusiła żadna logika dziejowa. Niewytłumaczalnie zstąpił z zadupia w Minnesocie, czasy się zmieniły i już kto inny stał na wieży strażniczej. Wielu z nas do dziś słucha jego starego, mądrego głosu. Ale można go także poczytać. Z Kronik dowiadujemy się, skąd naprawdę do nas przyszedł.
Filip Łobodziński

Słucham go od tamtej pory, od 1976 roku. Żaden inny muzyk nie towarzyszy mi tak długo. Kupuję płyty w sklepie. Jestem staroświecki. Wyobrażam sobie, że pomagam mu utrzymywać byłe żony, kobiety, dzieci, wnuki, posiadłości, że dzięki mnie ma spokojniejszą starość. Zgrywam płyty do odtwarzacza w samochodzie i słucham podczas długich, samotnych tras. Słucham, jak jego głos matowieje, traci dźwięczność, lecz nie traci siły.
Andrzej Stasiuk, fragment Posłowia


Bob Dylan (właśc. Robert Allen Zimmerman), ur. 24 maja 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota, amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.
Jest jedną z ikon amerykańskiej kontrkultury. Laureat wielu nagród, w tym Grammy, Oscara i Pulitzera. Wymieniany wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 2009 roku otrzymał Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 Prezydencki Medal Wolności.
Jego słynny przebój Like a Rolling Stone to według magazynu „Rolling Stone” piosenka wszech czasów. Inne słynne utwory Dylana, jak choćby Knockin’ on Heaven’s Door, To Make You Feel My Love, Gotta Serve Somebody czy Things Have Changed weszły do kanonu muzyki współczesnej.

Tytuł: Kroniki. Tom I (Chronicles: Volume I)
Autor: Bob Dylan
Tłumaczenie:: Marcin Szuster
Z posłowiem: Andrzeja Stasiuka
ISBN: 978-83-7536-864-2
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: październik 2014 (Polska)
Format: 140x222 mm
Oprawa: twarda
Stron: 240
Waga: około 420 g
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Filipiak)
Bob Dylan (24.05.1941 w Duluth, Minnesota) jest wszechstronnie uzdolnionym artystą: autorem wielu najpopularniejszych piosenek XX wieku, a także charyzmatycznym wykonawcą, który odciska ślad na kolejnych pokoleniach fanów i twórców. Do najbardziej znanych utworów należą <Like a Rolling Stone, Blowin' In The Wind , All Along the Watchtower .

Mimo to Dylan pozostaje zagadką: nieśmiały, introwertyczny człowiek, rzadko rozmawiający z widownią, który prowadzi obecnie autorską cotygodniową audycję radiową: wykonawca, który zgodnie z własnymi słowami jest "przerażony" przed wyjściem na scenę, lecz mimo siódmego krzyżyka na karku nie przerywa wyczerpującego tournee, ponieważ wierzy, że do tego właśnie został stworzony.
Książka z serii "Ilustrowana biografia" to unikalna kolekcja ponad 200 nieznanych i rzadko spotykanych zdjęć, kalendarium wydarzeń oraz chronologiczna kronika twórczości.

Tytuł: Ilustrowana biografia. Bob Dylan (The Illustrated Biography: Bob Dylan)
Autor: Chris Rushby
Tłumaczenie: Anna Zdziemborska
ISBN: 978-83-7708-854-8
Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk
Rok wydania: 2011 (Polska)
Format: 250x250 mm
Oprawa: twarda
Stron: 224
Waga: około 1.25 kg
Cena: + - 40 zł

(Serdecznie Dziękuję Pani Alicji Bender)
Autostradą do sławy to fascynująca historia życia i pracy twórczej Boba Dylana . Znany biograf Howard Sounes przeprowadził ponad 250 wywiadów z osobami ze środowiska Dylana, m.in. ze współpracującymi z nim muzykami, byłymi przyjaciółmi, członkami rodziny, kolegami ze szkolnymi, sąsiadami, uzyskując dostęp do nieznanych wcześniej dokumentów i zdjęć. Z ogromu otrzymanych informacji stworzył rzetelną, obszerną, a jednocześnie aprobującą i barwną biografię artysty.

Autor zabiera czytelnika w podróż przez dzieciństwo Dylana w małym miasteczku w Minnesocie, okres początków jego błyskotliwej kariery muzycznej w latach sześćdziesiątych w Nowym Jorku, po czas tworzenia największych przebojów i odbywania międzynarodowych tras koncertowych, kiedy to artysta stał się ikoną amerykańskiej popkultury.

Bob Dylan, dzięki swoim zaangażowaniem, często wyrażającym protest społeczny tekstom, uważany był za głos pokolenia. W 1985 roku Jack Nicholson, zapowiadając jego występ na koncercie charytatywnym z cyklu Live Aid w Filadelfii, powiedział: Utwory niektórych artystów mówią za siebie, a innych za całe pokolenie. Mam osobistą przyjemność zaprosić (na scenę) największy amerykański głos wolności. To może być tylko jeden człowiek! Przekraczający wszelkie granice Bob Dylan!!

Książka ta daje możliwość wglądu w życie jednej z największych, najbardziej twórczych, a przy tym niezwykle enigmatycznych gwiazd współczesnej muzyki popularnej. Powinna być obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy w swej płytotece mają choć jeden album Dylana, a także dla tych, którzy słuchając np. przeboju Knockin´On Heaven´s Door, nie zdawali sobie sprawy, kto jest jego autorem i pierwszym wykonawcą.

Wielu pisarzy próbowało zgłębić życie Dylana, lecz nigdy dotąd nie zrobiono tego równie dobrze i jednocześnie tak urzekająco - The Boston Globe

Dylan jak żywy... Dzięki swej pracy Sounes przekazuje ogrom nowych informacji wszystkim, którzy interesują się życiem tego gwiazdora - The New York Times Book Review

Howard Sounes napisał najlepszą pracę, jaką o tym fascynującym i jednocześnie irytującym muzyku mógłby mógłby napisać którykolwiek z biografów... Ta książka daje nam możliwość uświadomienia sobie, jak wartościową postacią dla kultury ostatniego czterdziestolecia jest Bob Dylan - Orlando Sentinel

Tytuł: Bob Dylan. Autostradą do sławy (Down The Highway. The Life Of Bob Dylan)
Autor: Howard Sounes
Tłumaczenie: Bogusław Lubański
ISBN: 978-83-7163-447-5
Wydawnictwo: Twój Styl
Rok wydania: 2008 (Polska)
Format: 165x220 mm
Oprawa: miękka
Stron: 496
Waga: około 720 g
Cena: + - 45 zł


Zaskakująco szczere wspomnienia z okresu do roku 1989. Autor nie wykazuje większego przywiązania do przełomowych momentów swego życia, ani nawet do chronologii i geografii. Woli penetrować rozległe pokłady pamięci. Mimo licznych meandrów i gwałtownych zmian tematów Dylan nie pozwala czytelnikowi stracić wątku. Początek i koniec to mniej więcej to samo miejsce; cisza przed burzą, która wyniosła go na wyżyny sławy. Ów początek i koniec to pierwsze kroki na nowojorskiej scenie.

A pomiędzy - wspomnienia z dzieciństwa, wchodzenie w dorosłość w ostępach prowincjonalnej Minnesoty, spowiedź z rozterek u progu kariery tekściarza, opowieść o muzycznych idolach i literackich fascynacjach. I mimo że obszerny fragment wiąże się z powstawaniem albumu "Oh Mercy" (1989r.) to książka jest w istocie wejrzeniem we wczesne lata twórczości, które sprawiły, że Dylan został okrzyknięty "sumieniem pokolenia". Część wspomnień poświęcona jest wysiłkom Dylana, zmierzającym do zmiany takiego wizerunku, tej "gęby". Nie odpowiadała mu bowiem ani rola barda protestu, ani mesjasza pokolenia, jaką mu - według niego bezpodstawnie - przypisano

Tytuł: Bob Dylan. Moje kroniki część I (Chronicles, Volume One)
Autor: Bob Dylan
Tłumaczenie: Jacek Sikora
ISBN: 978-83-7384-490-2
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2006 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 184
Waga: około 500 g
Cena: + - 34 zł


Co sprawia, że ten obdarzony dość przeciętnym głosem wokalista wciąż przyciąga swą muzyką miliony fanów na całym świecie? Co powoduje, że mimo zmieniających się mód Bob Dylan jest wciąż na topie" Co sprawia, że jego utwory są często nagrywane na nowo przez innych wykonawców i znów trafiają na listy przebojów? Co jest w jego twórczości, że wciąż znajdują się muzycy otwarcie przyznający się do czerpania z niej inspiracji, często wręcz do naśladowania Dylana?

Może lektura tej wspaniałej, jakże oryginalnej i interesującej książki, najobszerniejszej jak dotąd biografii Dylana, pomoże znaleźć odpowiedź przynajmniej na niektóre z posiadanych pytań. A może dopiero wysłuchanie raz jeszcze większości z nagranych przez Boba płyt pozwoli w pełni uzmysłowić sobie, z jak wielkim i niepowtarzalnym zjawiskiem mamy do czynienia, obcując z muzyką legendarnego już barda, podążającego od lat swą fascynującą "drogą bez końca"
(ze wstępu Marka Sierockiego)

W książce o Dylanie mówią: Joan Baez, John Lennon, Eric Clapton, Allen Ginsberg, George Harrison, Johnny Cash, Mark Knopfler , Tom Petty, Bono, Slash, Roy Orbison, a także żona, rodzice, przyjaciele i ... sam Dylan

Tytuł: Dylan. Droga bez końca (Dylan: Behind The Shades)
Autor: Clinton Heylin
Tłumaczenie: Jerzy Jarniewicz, Adam Sumera
ISBN: 83-218-0960-X
Wydawnictwo: Łódzkie
Rok wydania: 1993 (Polska)
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 542
Waga: około 680 g
Cena: + - ? zł


Piosenki w przekładzie Marka Zagaińskiego są trzecim tomikiem w tej serii. Jego powstanie i publikację Czytelnicy w dużej mierze zawdzięczają samym sobie, gdyż jest on reakcją wydawcy na ogromną korenspodencję otrzymaną po ukazaniu się tekstów Jima Morrisona i Bruce´a Springsteena. Większość sugestii w niej zawartych została wykorzystana w przygotowaniu obecnego wydania.

Uważamy jednak za istotne wspomnieć, że przekład jakiegokolwiek utworu literackiego może być jego wiernym tłumaczeniem, bądź filologiczną interpretacją, która z pewnością idealnie oddaje sens i ducha utworu, lecz niekoniecznie jest jego lustrzanym odbiciem, słowo po słowie. Aby Nie krzywdzić tych wszystkich Czytelników, przed którymi język angielski ma jeszcze jakieś tajemnice i aby ułatwić im zrozumienie wszystkich subtelności, nie zawsze jasno wynikających z dosłownego tłumaczenia, postanowiliśmy zamieścić przykład, który tam gdzie to konieczne jest własną interpretacją tekstu Boba Dylana, dokonaną przez Marka Zagaińskiego.

Wierzymy, że rozwiązanie to niesie ze sobą jeszcze dwie korzyści. Po pierwsze w niczym nie ogranicza osób biegle władających językiem angielskim, po drugie dzięki właściwej konstrukcji tekstów polskich, książka może być podręcznym śpiewnikiem, zabieranym wszędzie tam, gdzie nasz Czytelnik bierze ze sobą gitarę (...)

Tytuł: Bob Dylan. Piosenki w przekładzie Marka Zagaińskiego
Autor: Marek Zagaiński
ISBN: 83-85365-04-9
Wydawnictwo: Britannica
Rok wydania: 1991
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 120
Waga: około 200 g
Cena: + - ? zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.31
Głosów: 3421


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*