Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Franciszek Walicki we wspomnieniach Anio³a Stró¿a
Wys³ano dnia 22-01-2017 o godz. 19:34:12
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Kto¶ powiedzia³, ¿e nie ma nic bardziej ulotnego ni¿ moda w muzyce rozrywkowej i piosence. Moda potrafi wynie¶æ artystê na szczyty popularno¶ci, aby nagle, pod wp³ywem kaprysu, wbiæ tego samego artystê w piach zapomnienia. Mia³em ogromne szczê¶cie, ¿e pracowa³em z artystami, którzy ulepieni byli jakby ze szczególnego gatunku gliny, która pod wp³ywem czasu, a niekiedy i ludzkiej zawi¶ci nie zamienia³a siê w piasek, a w granit.

Ale by³o co¶ twardszego i trwalszego ni¿ granit – Zegarmistrz ¦wiat³a Purpurowy. Zajrza³ pewnego dnia w g³±b jurajskiego parku polskiego rock’n’rolla i wybra³ najlepszych. Nie ma ju¿ w¶ród nas prekursorów tej muzyki w Polsce: Bogus³awa Wyrobka, Marka Tarnowskiego, Tadeusza Nalepy, Miry Kubasiñskiej, Heleny Majdaniec, Ady Rusowicz, Krzysztofa Klenczona, Janusza Pop³awskiego, Zbigniewa Podgajnego, Wojtka Skowroñskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Ryszarda Riedla i wielu innych, a zw³aszcza tego, którego cenili¶my chyba najbardziej – demona i anio³a w jednej osobie – Czes³awa Niemena. Ja tak¿e wkrótce znajdê siê w ich gronie i powiem im, ¿e niektóre ich piosenki ¿yj± nadal. S± ¶piewane i s³uchane, a czas, który po¶wiêcili ich tworzeniu, nie by³ czasem straconym. I wrêczê im ten medal. A oni bêd± wiedzieli, dlaczego to robiê… Bo bez nich nie by³bym tym, kim by³em.

Wyst±pienie Franciszka Walickiego
z okazji wrêczenia mu Z³otego Medalu „Gloria Artis”


FRANCISZEK WALICKI(1921–2015), dziennikarz, publicysta, „ojciec chrzestny” polskiego rock’n’rolla. Wspó³twórca, obok Leopolda Tyrmanda, i cz³onek Honorowych Komitetów obu pierwszych festiwali muzyki jazzowej w Sopocie w latach 1956 i 1957. Animator i kierownik artystyczny pierwszych polskich zespo³ów „mocnego uderzenia” i pierwszej polskiej dyskoteki Musicorama’70 w Sopocie. Jako Jacek Grañ autor tekstów piosenek, takich jak Puste koperty, Czy mnie jeszcze pamiêtasz, Niedziela bêdzie dla nas, Na drugim brzegu têczy, Gdyby¶ kocha³, hej!, ¶piewanych m.in. przez Czes³awa Niemena, Wojciecha Kordê, Krzysztofa Klenczona, Adê Rusowicz, Piotra Szczepanika oraz zespo³y Breakout i SBB. Odznaczony Z³otym Medalem „GLORIA ARTIS”.

(ksi±¿ka zawiera p³ytê DVD …i nie ¿a³uj tego)

Produkcja: Video Studio Gdañsk
Producent: Telewizja Polska S.A.
D³ugo¶æ: 53 min
Rok produkcji: 1995
Re¿yseria: Pawe³ Chmielewski
Scenariusz: Pawe³ Chmielewski, Wojciech Fu³el

Tytu³: Franciszek Walicki we wspomnieniach Anio³a Stró¿a
Autor Franciszek Walicki
ISBN: 978-83-7823-704-4 (BER)
ISBN: 978-83-7982-191-4 (NCK)
ISBN: 978-83-929278-1-5 (FSK)
Wydawnictwo: Bernardinum
W koedycji: Narodowe Centrum Kultury i Fundacja "Sopockie Korzenie"
Rok wydania: 2016
Format: 210x 300 mm
Oprawa: twarda
Stron: 127
Waga: oko³o 628 g
Cena: + - 69 z³

(Dziêkujê wydawnictwu Bernardinum)




W po³owie wrze¶nia br. do ksiêgarñ ca³ego kraju trafi³a ksi±¿ka "Epitafium na ¶mieræ rock’n’rolla", Franciszka Walickiego (20 .07.1921 w £odzi), nie bez powodu nazywanego ojcem polskiego rock’n’rolla.

To fascynuj±ca, bogato ilustrowana i nie pozbawiona refleksji, autobiograficzna opowie¶æ dziennikarza i animatora kultury, patrona pierwszych polskich festiwali jazzowych, inicjatora sopockiego Non-Stopu i pierwszej polskiej dyskoteki, który wprowadzi³ do naszego kraju rock’n’rolla i wymy¶li³ dlañ swojsko brzmi±c± nazwê „mocne uderzenie”.

To historia twórcy zespo³ów: Rhythm’n’Blues, Czerwono- i Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i odkrywcy talentów: Czes³awa Niemena , Michaja Burano, Krzysztofa Klenczona , Ady Rusowicz, Wojciecha Kordy i wielu innych. To nie pozbawione sentymentu wspomnienie o latach m³odo¶ci spêdzonych w Wilnie i Rydzynie, o studiach w Pañstwowej Szkole Morskiej w Gdyni czy o karaibskim rejsie pod ¿aglami „Daru Pomorza”. To opowiadanie z pierwszej rêki o wa¿nych dla polskiej kultury wydarzeniach, których autor by³ ¶wiadkiem, a czêsto i pomys³odawc±.

"Epitafium na ¶mieræ rock’n’rolla" jest ¿arliw±, byæ mo¿e kontrowersyjn±, apoteoz± czasów, w których rock’n’roll powstawa³ i rozwija³ siê a¿ po dni, których symbolem sta³y siê festiwale w Jarocinie. To ksi±¿ka, która zainteresuje zarówno s³uchaczy Radia Luxemburg i programów Willisa Connovera , jak i tych wychowanych na Programie III Polskiego Radia.

fragment: (s.71)
22 czerwca 1960 roku Zarz±d Gdañskiego Jazz-Clubu podj±³ uchwa³ê o powo³aniu Czerwono-Czarnych, a 23 lipca, w sali widowiskowej Klubu Studentów Wybrze¿a "¯ak" w Gdañsku, odby³ siê inauguracyjny koncert zespo³u, prowadzony przez Jacka Fedorowicza. On te¿ wykona³ dowcipne logo: diabe³ek z aureol± nad g³ow± na czerwonym polu s±siadowa³ z anio³kiem z czerwonymi ró¿kami na czarnym. Kolory nawi±zywa³y do barw Gdañskiego Jazz-Clubu.(...)

fragment: (s.127)
Tadeusz Nalepa
Zaproponowana przez Walickiego nazwa nowego zespo³u - BREAKOUT - odpowiada³a mi pod ka¿dym wzglêdem. Walicki by³ zreszt± nie tylko autorem nazwy. Wszystko, z wyj±tkiem moich kompozycji, zawdziêczamy Frankowi. Niszczy³ mnie, wykañcza³. Nie potrafi³ wyt³umaczyæ, o co mu chodzi. Mówi³ tylko "Nie tak, nie tak". Niektóre utwory przerabia³em wiele razy, ale w koñcu co¶ ze mnie wyci±gn±³. Dziêki niemu nie zosta³em na etapie Blackoutu. Franek du¿o mówi³ o tym, co mamy robiæ. Moja wyobra¼nia tak daleko nie siêga³a...
(z filmu "Nie ¿a³uj tego" (Video Studio Gdañsk, 1995)

Fraciszek Walicki (1921), dziennikarz, publicysta, "ojciec chrzestny" polskiego rock´n´rolla. Wspó³twórca, obok Leopolda Tyrmanda, i cz³onek Honorowych Komitetów obu pierwszych festiwali muzyki jazzowej w Sopocie w latach 1956 i 1957. Animator i kierownik artystyczny pierwszych festiwali zespo³ów "mocnego uderzenie" i pierwszej polskiej dyskoteki Musicorama ´70 w Sopocie. Jako Jacek Grañ autor tekstów i piosenek, takich jak Puste koperty , Czy mnie jeszcze pamiêtasz , Niedziela bêdzie dla nas , Na drugim brzegu têczy , Gdyby¶ kocha³, hej! ¶piewanych m.in. przez Czes³awa Niemena, Wojciecha Kordê, Krzysztofa Klenczona, Adê Rusowicz, Piotra Szczepanika oraz zespo³y Breakout i SBB. Odznaczony Z³otym Medalem "GLORIA ARTIS".

Tytu³: Epitafium na ¶mieræ rock´n´rolla
Autor: Franciszek Walicki
ISBN: 978-83-929278-4-6
Wydawnictwo: Fundacja „Sopockie Korzenie”
Rok wydania: wrzesieñ 2012
Format: 210x300 mm
Oprawa: pó³twarda kartonowa
Stron: 195
Waga: oko³o 675 g
Cena: + - 59 z³

Serdecznie Dziêkujê Wojtkowi Korzeniewskiemu, Wies³awowi ¦liwiñskiemu i Marcinowi Jacobsonowi, a tak¿e Ma³gosi Szpak)







Ksi±¿ka powsta³a z inspiracji dyrektora warszawskiego wydawnictwa TRZ, Wojciecha Trzciñskiego. On pierwszy zaproponowa³ mi napisanie wspomnieñ, obejmuj±cych okres dzieciñstwa, opis prze¿yæ wojennych, pracê w charakterze dziennikarza i okres fascynacji muzyk± : pocz±tkowo jazzow±, a pod koniec lat 50. rock'n'rollem. To tak¿e próba odpowiedzi na pytanie, czym by³ rock'n'roll dla pokolenia "fruwaj±cych marynarek" i dlaczego sta³ siê symbolem przekory, niezale¿no¶ci i swobody.




Pierwsza ocena ksi±¿ki wysz³a spod pióra Piotra Kaczkowskiego (14.02.1946 Kraków)

To ksi±¿ka dla tych, którzy pamiêtaj± pierwsze utwory Niemena, zespo³ów Breakout czy SBB, i dla tych, którzy nie wiedz± kogo i dlaczego tak razi³y czerwone skarpetki Tyrmanda. To ksi±¿ka o pierwszym festiwalu jazzowym w PRL i pierwszej dyskotece.
Wielbicielom rapu i techno odkrywaj±cym dopiero muzykê lat sze¶ædziesi±tych uka¿e zupe³nie nieznany ¶wiat. Pokoleniu "Studia Rytm" uzupe³ni obraz niezwyk³ymi szczegó³ami.
To opowie¶æ z pierwszej rêki. Franciszek Walicki by³ nie tylko ¶wiadkiem opisywanych wydarzeñ. By³ najczê¶ciej ich pomys³odawc±, autorem lub bezpo¶rednim inspiratorem.
Fascynuj±ca autobiografia "ojca" polskiego big-beatu.
Niezwyk³a lektura, niecodzienna lekcja. Nie tylko muzyki

Piotr Kaczkowski

Tytu³: Szukaj, burz, buduj
Autor: Franciszek Walicki
ISBN: 83-86432-01-2
Wydawnictwo: T.R.Z.-Wojciech Trzciñski
Rok wydania: 1995
Format: 135x195 mm
Oprawa: miêkka lakierowana
Stron: 288
Waga: oko³o 325 g
Cena: + - ? z³




 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.31
G³osów: 3187


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.

Re: Franciszek Walicki we wspomnieniach Anio³a Stró¿a (Wynik: 0)
przez Go¶ciu dnia 03-07-2017 o godz. 10:29:24
agent komunistyczny nas³any przez re¿im do kontroli -------------- Walicki - w latach '70 kolaborowa³ z komuchami weryfikuj±c deejayów dla PRL-re¿imu !!
czytaj - ://www.dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/.../franciszek...
wystarczy poczytaæ mój blog demskuj±cy tego agenta komunistycznego nadzoruj±cego nasz "bigbit" i deejayów w imieniu re¿imu komunistycznego by na w³asne oczy zobaczyæ dowody, itp.


[ Odpowiedz na to ]



Re: Franciszek Walicki we wspomnieniach Anio³a Stró¿a (Wynik: 0)
przez Go¶ciu dnia 15-08-2017 o godz. 13:27:33
franciszek walicki ———–
niektórzy my¶l± ¿e to by³a pozytywna postaæ a real jest taki, ¿e by³ to ¶wietnie zakamuflowany agent komuchów do kontroli muzyków i deejayów —– CZYTAJ KTO TO BY£ DJ WALICKI – GWIAZDA PRL, KOLE¯KA KOMUCHÓW – OSOBNIK, KTÓRY NISZCZY£ W KOMUNIE DYSKOTEKI I DEEJAYÓW – – – – – – W IMIENIU RE¯IMOWYCH W£ADZ KOMUNA-PRL WERYFIKOWA£ POLSKICH DEEJAYÓW BLOKUJ¡C SKUTECZNIE ROZWÓJ I POSTÊP W ZAWODZIE I DYSKOTEKACH

PRL propaganda i re¿imowe s³u¿by wylansowa³y go na wielkiego guru od ‚bigbitu’ – franciszek walicki „stary komucha” jak sam o sobie mówi³, nawet siê nie kry³ z tym kim jest, dzia³a³ na rzecz komunistycznego re¿imu udaj±c jeno kogo¶ innego.

napisz na mój FB lub Twitter a podam ci konkretny link do materia³u o tym re¿imowym dzia³aczu z PRL (mam sporo na jego temat, dlatego wiem, pomimo kamufla¿u, kto to by³ w realu)


[ Odpowiedz na to ]


W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*