Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

BÓG GITARY. Eric Clapton. Biografia
Wysłano dnia 27-12-2016 o godz. 22:49:35
Temat: Książki
Książki Eric Clapton (30.03.1945 Ripley, Surrey, Anglia) - Żywa legenda, jeden z największych gitarzystów wszech czasów, twórca takich przebojów jak Layla czy Tears in Heaven Dla jednych egocentryk i świr, przez innych okrzyknięty bogiem gitary. Z pewnością jest postacią nietuzinkowąOd zespołu The Yardbirds do grupy Cream, Blind Faith i The Dominos , a później pełen sukcesów kariery solowej -pięćdziesiąt lat pracy Erica Claptona w przemyśle muzycznym wydaje się usłaną różami drogą na szczyt. Jego historia jest jednak dużo bardziej skomplikowana, przeplatają się w niej: muzyka, kobiety, uzależnienia, samochody, gitary, chwile załamania i triumfu.

Talent gitarowy Claptona dorównywał tylko jego talentowi do samozniszczenia. Artysta nigdy nie wahał się mówić prawdy o swoich zmaganiach z alkoholem i narkotykami oraz katastrofalnym wpływie, jaki używki miały na bliskie mu osoby, w tym na pierwszą żonę Pattie Boyd . Bez tych osobistych kryzysów muzyk pewnie nigdy nie skomponowałby hitów, które pozwoliły mu zdobyć miliony fanów na całym świecie. Historia Claptona to opowieść o niełatwej drodze do trzeźwości, odkupienia i spokoju wewnętrznego.

Paul Scott z niezwykłą szczerością przedstawia nam skomplikowany obraz muzyka zakochanego w bluesie, graniu i... żonie najlepszego przyjaciela. Pozornie to typowy życiorys gwiazdy rocka, dążącej uparcie do samozagłady. Muzyka, alkohol i kobiety – przez szereg lat życie Claptona krążyło wokół trzech nałogów. Dzieciństwo spędzone na skraju robotniczego miasteczka naznaczone było piętnem odrzucenia; ogromny sukces grupy Cream zaskutkował paroletnim brakiem trzeźwości, a nieumiejętność tworzenia relacji damsko-męskich – tragiczną, smutną relacją z żoną George’a Harrisona. Liczne odwyki przez lata nie przynosiły skutku, a uparty fan Freddiego Kinga bardzo długo był niezadowolony z własnej gry, nawet już w czasie, gdy inni uważali go za gitarowego wirtuoza. Ostatecznie to właśnie muzyka okazała się dla Claptona najlepszą terapią – ucieczką po stracie syna, wyrazem pogodzenia się z losem i początkiem nowego życia. Wnikliwa, poruszająca biografia i skrupulatny zapis wszystkich wzlotów i upadków w muzycznej karierze żyjącej legendy.

Scott jest fanem Claptona, ale to nie powstrzymuje go przed pisaniem o tym, jakim idiotą może być słynny gitarzysta. Socialbookshelves.com

Paul Scott – brytyjski pisarz i dziennikarz. Współpracuje m.in. z "Daily Mail". Autor bestsellerowych biografii Robbiego Williamsa (Robbie Williams. Anioły i demony, 2003, wyd. pol. 2010) i Gary'ego Barlowe'a (Robbie and Gary: It's Complicated, 2012). Od zawsze jest fanem Erica Claptona.


Tytuł: BÓG GITARY. Eric Clapton. Biografia. (Motherless Child: The Definitive Biography of Eric Clapton)
Autor: Paul Scott
Tłumaczenie: Dobromiła Jankowska
ISBN: 978-83-280-3664-2
Wydawnictwo: W.A.B. (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: 2016 (Polska)
Format: 145x210 mm
Oprawa: twarda
Stron: 384
Waga: około 600 g
Cena: + - 44 zł
Książka dostępna także jako e-book

(Serdecznie Dziękuję Pani Izabelli Matys)
Eric Clapton (30.03.1945 Ripley, Surrey, Anglia) gra na gitarze od siedemnastego roku życia, zatem już blisko pół wieku. Zrewolucjonizował grę na tym instrumencie, dodając jej emocji, nastroju i estetyki. Jeszcze zanim ukończył trzydziesty rok życia, ze względu na wirtuozerię określano go mianem "Bóg"...

Autobiografia Claptona to przejmujące i szczere wyznania człowieka, który dostał od losu talent muzyczny, ale długo szarpał się z życiem. Muzyk z niezwykłą otwartością i bez upiększeń opisuje swoje trudne dzieciństwo, inicjację seksualną, początki kariery, pogrążanie się w piekle nałogu i walkę z uzależnieniem, rozlicza się z przeszłością i wspomina najbardziej bolesne doświadczenia. Odsłania przed fanami kulisy powstawania najwspanialszych utworów, takich jak Layla , Wonderful Tonight , Tears In Heaven , i tłumaczy się z niektórych decyzji. Kończy opowieść jako silny, dojrzały mężczyzna, który spełnił się jako muzyk i jako człowiek.

W tej książce jest wszystko: odkrywanie muzyki, radość z grania, alkohol, narkotyki, piękne kobiety, długie trasy, zdrady i koszmar odwyku. Cały ten rock & roll

Oto fragment:

W latach wczesnego dzieciństwa, kiedy miałem jakieś sześć albo siedem lat, nabrałem przekonania, że coś jest ze mną nie tak. Może dlatego, ludzie mówili o mnie w mojej obecności tak, jakby nie było mnie w pokoju. Mieszkaliśmy na peryferiach miejscowości Ripley w hrabstwie Surrey, przy ulicy Green 1. Dom stanowił część dawnego przytułku dla ubogich i był podzielony na cztery pomieszczenia: dwie ciasne sypialnie na piętrze oraz kuchnię i niewielki pokoik od frontu na parterze. Toaleta znajdowała się na zewnątrz, w budzie z blachy falistej, stojącej na tyłach ogrodu. Nie mieliśmy wanny, a jedynie cynkową balię, która wisiała na drzwiach prowadzących do ogrodu. Nie przypominam sobie. żebym kiedykolwiek z niej korzystał (...)

Tytuł: Clapton. Autobiografia (Clapton. The Autobiography)
Autor: Eric Clapton
Tłumaczenie: Jarosław Rybski
ISBN: 978-83-245-8665-3
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2008 (Polska)
Format: 170x245 mm
Oprawa: twarda + opaska
Stron: 280
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

Życie Claptona , jego dzieciństwo i młodość, gdy wychowywał się w domu dziadków, bez matki i ojca: drogi jego muzycznej kariery, od amatorskiej grupy "The Roosters" po wspólne nagrania z innymi sławnymi wykonawcami rocka i bluesa: jego walka z nałogami i poszukiwanie miłości; gra na gitarze i tworzenie muzyki, która zawsze była dla niego najważniejsza - o tym w pierwszej w języku polskim biografii artysty wyjątkowego.

Zdzisław Pająk , ur. 28.10.1948 w Zamościu, jest dziennikarzem od 40 lat związanym z Polskim Radiem w Bydgoszczy (Polskie Radio "Pomorza i Kujaw"), autor audycji o rocku i bluesie ("Muzyczne monografie", "5 Dekad Rock & Rolla", i inne), pisuje o muzyce: "BIK", "Twój Blues", "Twoja Muza", "Opcje", "Jazz Forum".
Autor pierwszej w Polsce biografii Erika Burdona, wokalisty legendarnego zespołu The Animals Eric Burdon. Feniks rocka , 1998).. Kilka lat zbierał materiały także dźwiękowe i wizyjne o Claptonie, którego zrobił bohaterem swojej drugiej książki... Jeśli to sprawi, że ktoś sięgnie po muzykę Claptona, to najważniejszy cel zostanie osiągnięty...

Powtórzę to jeszcze raz. Takie książki (Eric Burdon, Eric Clapton) może napisać tylko wielki fan muzyki (w ogóle). Trzeba mieć niesamowitą wiedzę, aby stworzyć takie DZIEŁA. Czyta się je jednym tchem. Wielki pokłon dla Pana Zdzisława. Gratuluję po raz drugi. Czekam na następne cudeńka. Taką wiedzą, po prostu trzeba się podzielić.... Polak potrafi!

Tytuł: Eric Clapton. Pielgrzym rocka
Autor: Zdzisław Pająk
ISBN: 978-83-88-219-28-3
Wydawnictwo: Urbański
Rok wydania: 2008
Format: 170x235 mm
Oprawa: miękka
Stron: 472
Waga: około 700 g
Cena: + - 59 zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.29
Głosów: 3429


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*