Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Natalia Niemen. Niebo będzie później
Wysłano dnia 02-12-2016 o godz. 23:39:29
Temat: Książki
Książki Natalia Niemen - znana i ceniona artystka, córka legendarnego Czesława Niemena (†2004). W szczerym i pełnym pasji wywiadzie rzece ujawnia nieznane fakty z życia ojca, a jednocześnie tłumaczy, dlaczego idzie własną drogą, zarówno w karierze artystycznej, jak i w życiu religijnym.

Fascynująca lektura nie tylko dla fanów dobrych dźwięków. To także niezwykła duchowa podróż: od przekonania, że „dziki jest ten świat”, po wiarę, że lepszy świat dopiero nas czeka. Po drugiej stronie życia.

(fragmenty)

Myślę, że na moje koncerty przychodzą wrażliwi ludzie, którzy dzielą ze mną podobne cechy psychoosobowości. Szukają piękna, szukają często czegoś więcej niż dobrej piosenki, świetnego śpiewania, decybeli i robienia wrażenia. Wydaje mi się, że przychodząc na moje koncerty szukają również sacrum. Mojego odbiorcę określiłabym tak: wrażliwy i dziwiący się światu człek dobrej woli, o poetycznych zapędach, który kocha sztukę nietuzinkową. I taki, który szuka Pana Boga.

Tata leżał w śpiączce około dziesięciu dni - do samej śmierci. Z mężem śpiewaliśmy mu psalmy. Rozmawialiśmy z tatą, mówiłam mu różne rzeczy, których nie zdążyłam powiedzieć wcześniej. Mówiłam też jakby za niego, w sensie: myślę, tato, że ty też chciałbyś mi różne rzeczy powiedzieć. Warto w takich momentach powiedzieć: "Przepraszam" i "Wybaczam". Co ja właśnie też czyniłam.

NATALIA NIEMEN - urodziła się 24 stycznia 1976 roku w Warszawie. Piosenkarka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, artystka sztuk plastycznych (samouk). Wychowywała się w artystycznym domu, pełnym muzyki i plastyki. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Publiczną działalność muzyczną zaczynała w chórkach, w zespole u Natalii Kukulskiej. W 1997 roku wydała debiutancki album „Na opak”. Przez szereg lat była solistką chóru Trzecia Godzina Dnia oraz oraz zespołu New Life’m, z którymi nagrała wiele płyt. Brała udział w koncertach i nagraniach swojego męża Mate.O. Współpracowała z Piotr Baron Quintet. Od kilku lat zajmuje się twórczością autorską, a także propagowaniem mało znanej twórczości muzyczno-poetyckiej swojego ojca, Czesława Niemena. O sobie samej mówi: „Najpierw jestem boginią domowego ogniska, kurą i gospodynią domową, żoną i matką, a dopiero później artystką”.

SZYMON BABUCHOWSKI - dobry rocznik 1977. Muzykujący poeta, dziennikarz, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, miłośnik tanich podróży. Kieruje działem kultury „Gościa Niedzielnego”. Jego wiersze tłumaczone były na język hiszpański, francuski, serbski, czeski i słoweński. Opublikował sześć książek poetyckich: „Sprawy życia, sprawy śmierci” (2002), „Czas stukających kołatek” (2004), „Wiersze na wiatr” (2008), „Rozkład jazdy” (2011), „Drzewo pomarańczowe” (2011), „ Zanim przyjdziesz” (2014). Ta ostatnia została no - minowana do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego. Wraz z zespołem Dobre Ludzie, w którym śpiewa, nagrał płytę „Łagodne przejście” (2015). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” (2013). Prywatnie mąż Marty i tata Natalii. Mieszka w Katowicach.

Tytuł: Niebo będzie później
Autor: Natalia Niemen
W rozmowie z: Szymonem Babuchowskim
ISBN: 978-83-64453-17-5
Wydawnictwo: Niecałe
Rok wydania: październik 2016
Format: 140x205 mm
Oprawa: miękka w obwolucie
Stron: 384 + 32 stron ze zdjęciami i rysukami Natalii
Waga: około 550 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Kindze Polak-Gieroń




Dorobkiem muzycznym Tomasza Jaśkiewicza (ur. 1943 Serock) można by obdarzyć kilku gitarzystów, a jednak poświęcona mu książka skupia się na współpracy z jednym tylko artystą - Czesławem Niemenem († 2004). Niewiele osób wie jednak, że mało brakowało, aby wybrał w życiu zupełnie inną drogę



O czym jest ta książka?

O życiu:
osobista historia legendarnego muzyka "gitarowych" lat 60. i 70., zwanych w Polsce big-beatem

O Niemenie:
pierwsza opowieść o piosenkarzu z perspektywy członka jego zespołu

O historii:
barwny obraz rzeczywistości społecznej i politycznej, od PRL-u po współczesność, z punktu widzenia środowisk estradowych


W 1967 roku (miałem dziesięć lat), spędzając wakacje w Gdyni, zobaczyłem afisz zapowiadający koncert Czesława Niemena i Akwareli. Zmusiłem rodziców, by kupili mi na niego bilet. Ojciec zawiózł mnie do Sopotu i dzielnie postanowił mi towarzyszyć, choć sądząc z tego, co opowiadał mamie, nie był tym specjalnie zachwycony. Ja byłem w euforii. W Akwarelach na gitarze grał Tomasz Jaśkiewicz.

20 listopada 2006 roku, a więc prawie czterdzieści lat później, na Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku poznałem Tomasza. Okazało się, że świetnie nam się gada. O wszystkim: o polityce, sztuce, Witkacym, alkoholach czy tarle troci (to bardzo słupskie tematy). Najwięcej emocji budziły jednak sprawy związane z big-beatem. Przecież Tomek go współtworzył, a ja byłem fanem tej muzyki. Budowałem z elementów big-beatu swój gust i światopogląd, wsłuchując się w każdy dźwięk i w każde słowo.

Od tamtej pory spotykaliśmy regularnie, czasem w Słupsku, najczęściej w Warszawie. Zawsze po takich rozmowach żałowałem, że ich nie nagrywamy. Myślałem, że to jest świetny materiał na książkę. Tomek ma niezwykłą cechę - potrafi z prostych zdarzeń wysnuwać wcale nieproste refleksje. Ma w sobie sporo autoironii i poczucia humoru. Naprawdę lubię go słuchać.

Tak powstała ta książka, opowieść o big-beacie i jego bohaterach, o płytach i koncertach, o gitarach, podróżach i powojennej Warszawie, o otaczającym nas świecie, który tak szybko się zmienia, a przede wszystkim o wspaniałym muzyku i skromnym, wrażliwym człowieku.
Witold Górka


Tomasz Jaśkiewicz (1943) - wybitny gitarzysta rockowy. Grał w warszawskim zespole Chochoły, w Czerwono-Czarnych, a od 1966 roku w Akwarelach Czesława Niemena. Jako jedyny z tego składu został w następnym zespole Niemena Enigmatic, z którym wziął udział w nagraniu albumów "Bema pamięci żałobny rapsod" i tzw. "Czerwonego albumu". Po rozstaniu z Niemenem grał m.in. z grupą Bemibem i zespołem Krzysztofa Sadowskiego. Występował także z Ewą Bem, Tadeuszem Woźniakiem, Andrzejem Dąbrowskim i wieloma Innymi wykonawcami. Po latach powrócił na wielkie sceny wraz z projektem Stanisława Soyki "W hołdzie Mistrzowi"

Witold Górka (1957): twórca kultury, redaktor muzyczny i filmowy, scenarzysta, autor muzyki filmowej. W czasie swojej kariery zawodowej związany m.in. z Rozgłośnią Harcerską, teatrem Akademia Ruchu, TVP Kultura i Siecią Kin Studyjnych.


Tytuł: Byłem gitarzystą Niemena
Autorzy: Tomasz Jaśkiewicz, Witold Górka
ISBN: 978-83-280-1056-7
Wydawnictwo: Olé (Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.)
Rok wydania: wrzesień 2014
Format: 142x202 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 288
Waga: około 400 g
Cena: + - 39 zł
Seria: Czasy ludzie muzyka

Serdecznie Dziękuję Paniom Edycie Woźnica i Paulinie Panek



Gitarzysta Niemena: kocham ten czas, kiedy grałem z Czesławem

Gitarzysta Niemena: 5 lat z najwybitniejszym wodzem


8 lat temu pożegnaliśmy Czesława Niemena (16.02.1939 r. w Starych Wasiliszkach k. Lidy – 17.01.2004 r. w Warszawie) Po jego śmierci - 17 stycznia 2004 roku - Marek Niedźwiecki powiedział o nim: - Nie potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale nigdy usilnie nie zabiegał o popularność...

Dziś przypominam książki, które zostały napisane o tym wspaniałym artyście.

Kanwą książki Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz? są wypowiedzi, opowieści i zwierzenia Czesława Niemena, jego autokomentarze do piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane niemal od początku jego kariery przez Dariusza Michalskiego. "Haftem"na tym "podkładzie" - wypowiedzi mentorów, współpracowników i przyjaciół artysty; Franciszka Walickiego (to on przemienił Wydrzyckiego w Niemena), muzyków Niebiesko-Czarnych i Akwarel, menadżera Jerzego Bogdanowicza (bodaj najlepiej znał kulisy prób, koncertów i nagrań), reżyserów Adama Hanuszkiewicza, Janusza Rzeszewskiego, Andrzeja Wajdy, jazzmanów, których przeciągnął na stronę rocka (Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka), Mieczysławy Buczkówny (która publicznie zaatakowała Niemena za śpiewanie Norwida) i jeszcze kilkunastu osób.

O życiu prywatnym bohatera opowiadają członkowie jego najbliższej rodziny. Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy o Niemenie - w jego antenowej obecności. Ponadto trochę nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, sopocka Grand Prix, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji.

Autor pisze o Niemenie jako o przyjacielu, przez pryzmat wzlotów i upadków Kogoś Niezwykłego.

Wśród kilkudziesięciu fotografii znajdą się te "obowiązkowe", znane przez wszystkich o od dawna, a także pochodzące z prywatnych archiwów, nigdy nie publikowane.

Tytuł: Czesław Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 978-83-61297-76-5
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2009
Format: 175x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 375
Waga: około 780 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Dorocie Malinowskiej-Grupińskiej




Szanowny Czytelniku - album ten to encyklopedia twórczego życia Artysty wszechstronnie uzdolnionego i z największą determinacją realizującego liczne talenty, które posiadał.

Niemen to największy polski Artysta estrady ostatnich dziesięcioleci. Znałem Go, przyjaźniliśmy się. Łączyła nas wspólna praca. Jako manager znam drogę artystyczną Czesława od jej początków po kres. Po wielokroć wspólnie pokonywaliśmy przeciwności, których nie brakowało na wyboistej drodze polskiej kultury ostatniego trzydziestolecia XX wieku.

Dla Niemena - mimo licznych raf - były to lata twórczych wzlotów. Tryumf wielkiego talentu nad karłowatymi autorytetami. Utwierdziła mnie w tym podróż, którą odbyłem w 2005 z autorem tego albumu Tadeuszem Sklińskim do Starych Wasiliszek, gdzie urodził się Czesław Wydrzycki - NIEMEN.

Grodzieńszczyzna, Ziemia Lidzka - szerzej obecnie pogranicze litewsko-białoruskie, to najprawdziwsza "Ziemia Święta" polskiego dziedzictwa narodowego - polskiej kultury. W panteonie wielkich tej ziemi jest NIEMEN.

Niniejsze opracowanie z materiałów, które ponad 40 lat z benedyktyńską wytrwałością zbierał, opracował i przedstawia w tym albumie pasjonat Tadeusz Skliński, jest jego najlepszym dowodem.
(Stanisław Cejrowski)

Album (wydany na kredowym papierze) zawierający omówienie wszystkich oficjalnych wydawnictw Czesława Niemena: 367 płyt, kaset i filmów, które ukazały się w Polsce i dwudziestu innych krajach, 111 archiwalnych plakatów oraz 80 mało znanych fotografii artysty z lat 1955-2003. Ważnym uzupełnieniem są fotokopie dokumentów dotyczących życia i kariery Niemena, cytaty z artykułów prasowych polskich i zagranicznych oraz szereg memorabiliów. Książka zawiera również wspomnienia ludzi pamiętających Czesława Wydrzyckiego, które są plonem podróży autora na Grodzieńszczyznę. Dotarł on do Starych Wasiliszek (obecnie Białoruś), miejsca urodzenia artysty oraz do Liceum Pedagogiczno-Muzycznego w Grodnie, w którym uczył się Niemen.

Tadeusz Skliński, przez 42 lata dokumentujący artystyczną działalność Czesława Niemena, uściśla w swojej książce wiele faktów, które były błędnie podawane w innych publikacjach. Niemen. Dyskografia, fakty, twórczość to bogata, wnikliwa i rzetelna 430 stronicowa encyklopedia twórczego życia Niemena. Pozycja, którą powinien mieć każdy kolekcjoner i miłośnik polskiego rocka.

Tytuł: Niemen. Dyskografia, fakty, twórczość
Autor: Tadeusz Skliński
ISBN: 83-923092-0-0
Wydawnictwo: Nemunas
Rok wydania: 2006
Format: 240x225 mm
Oprawa: twarda
Stron: 430
Waga: około 1,3 kg
Cena: + - 117 zł


Cóż warta jest książka, której autor wyjaśnia Czytelnikowi, co też właściwie "miał na myśli"? A jednak te słowa są niezbędne, jeśli chce się zrozumieć wszystko, co w książce napisano. Jest to bowiem książka tyleż Michalskiego, co Niemena, ale tez nie jest to ani biografia artysty, ani wywiad z nim.

Brak tu pełnej faktografii, jest za to chronologia wydarzeń najważniejszych. Choć nie znalazły się tu wszystkie nazwy i nazwiska, daty i tytuły, jest to przecież powieść o tym, co dla artysty najważniejsze: o tworzeniu. O jego sukcesach i pomyłkach. O radościach, ale i o błędach.

Kanwą tej książki jest to, co u Czesława i po Czesławie było i pozostało najważniejsze: jego MUZYKA. Osnową zaś moje rozmowy z twórca tej muzyki oraz niezbędne komentarze, uzupełnienia i wyjaśnienia tego, co było dawniej i co minęło.

W sumie piętnaście godzin zarejestrowanych w ciągu ponad trzydziestu lat – na taśmach, kasetach i kartkach papieru – moich rozmów z Artysta. I z Przyjacielem.
(Dariusz Michalski )

Tytuł: Niemen o sobie
Autor: Dariusz Michalski
ISBN: 83-7163-568-0
Wydawnictwo: Twój Styl
Rok wydania: 2005
Format: 140x225 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 208
Waga: około 250 g
Cena: + - 28 zł


Niezwykła, absolutnie unikatowa biografia Czesława Niemena , nad którą prace trwały kilkanaście lat. Powstała przede wszystkim na podstawie rozmów autora z bohaterem i rodzących się w ich wyniku refleksji. Materiał faktograficzny zgromadzony został bardzo pieczołowicie. Autor przedstawił życie i dorobek artystyczny Niemena w sposób rzetelny, choć nie hagiograficzny. Publikacja niezwykle cenna dla miłośników artysty także ze względu na kompletną dyskografię jego twórczości (opatrzoną reprodukcjami okładek najważniejszych płyt) oraz bogaty materiał fotograficzny.



Tytuł: Czesław Niemen. Kiedy się dziwić przestanę…
Autor: Roman Radoszewski
ISBN: 83-207-1770-1
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 2004
Format: 155x245 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 408
Waga: około 850 g
Cena: + - 53 zł


Książka poświęcona Czesławowi Niemenowi , jednemu z najpopularniejszych piosenkarzy i twórców w historii polskiej sceny muzycznej. Autor snuje opowieść o Niemenie od lat jego dzieciństwa, spędzonego na Białorusi, aż po śmierć artysty w styczniu 2004 roku. Ukazuje całą wielkość artysty, jego niezłomny charakter, ogrom talentu jako piosenkarza, kompozytora, poety. Niemen przedstawiony jest także z nieco innej strony - jako człowiek pogodny, pełen poczucia humoru, barwna i nietuzinkowa postać.

Niemen nie był artystą powszechnie akceptowanym. Bywał krytykowany, ośmieszany, manipulowano jego wypowiedziami. Jego życie i działalność pełne były dramatycznych zwrotów i zaskakujących zdarzeń. Znajduje to w książce swoje odzwierciedlenie.

Książka jest dokumentowana licznymi wypowiedziami ludzi, którzy współpracowali z Niemenem: artystów, muzyków, krytyków, dziennikarzy, a także członków jego rodziny. Zawiera wiele nieznanych dotąd anegdot, szczegółów i ciekawych opowieści z jego życia. Ilustrowana jest zdjęciami, plakatami, odręcznymi notatkami Niemena, tekstami jego piosenek i listami przebojów z lat minionych. Całość wzbogacono dwoma aneksami pełną dyskografią artysty (od piosenek nagranych w 1962 r., po muzykę z XXI w.) oraz kalendarium dokumentującym najważniejsze wydarzenia z jego życia.

Tytuł: Niemen. Czas jak rzeka
Autor: Marek Gaszyński
ISBN: 83-7337-849-9
Wydawnictwo: Prószyński i Ska
Rok wydania: listopad 2004
Format: 210x300 mm
Oprawa: twarda
Stron: 254
Waga: około 1.1 kg
Cena: + - 49 zł






 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.27
Głosów: 3277


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*