Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
serwisy strony www - serwisy dedykowane aplikacje pod zamówieni a, systemy fiskalne

Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości
Wysłano dnia 19-11-2016 o godz. 22:44:01
Temat: Książki
Książki „Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości” – pierwsza oficjalna biografia jednego z najbardziej zjawiskowych polskich zespołów rockowych. Piętnastoletnia historia Riverside to sukcesywna wspinaczka po drabinie rockowej kariery. Trudna droga muzyczna Mariusza Dudy, Piotra Grudzińskiego, Piotra Kozieradzkiego i Michała Łapaja jest jeszcze dłuższa.Wiodła od prowincjonalnych kapel i metalowego podziemia, aż po kontrakt z dużą firmą nagraniową i konsekwentnie umacniany międzynarodowy sukces. W 2003 roku Riverside był fanaberią zapalonej grupki entuzjastów rocka progresywnego, dziś jest to zasłużony szyld uwielbiany nie tylko w Polsce, ale także w kilkunastu innych krajach na całym świecie.

„Sen w wysokiej rozdzielczości” to szczegółowa biografia dokumentująca drogę przebytą przez Riverside. Krok po kroku pokazująca metody działań twórczych i organizacyjnych zespołu, szczegółowo analizująca wszystkie albumy grupy oraz relacjonująca trasy koncertowe. Autor książki, Maurycy Nowakowski (powieściopisarz i biograf), nie tylko wnikliwie na bieżąco śledził działalność zespołu, ale przede wszystkim w ostatnich latach odbył kilkadziesiąt długich, szczerych rozmów z muzykami Riverside.

(fot. tył książki. Mariusz "Kobaru" Kowal)

Biografię oparł właśnie o wiedzę pochodzącą z tych wywiadów, dzięki czemu powstała książka obalająca wiele mitów i rzucająca nowe światło na kolejne etapy historii Riverside, wypełniona szczerymi i nigdy wcześniej niepublikowanymi wypowiedziami. „Sen w wysokiej rozdzielczości” to książka bardzo autentyczna, w której muzycy zdradzają wiele tajemnic z życia prywatnego, jak i twórczego warsztatu zespołu oraz kontrowersyjnych szczegółów wyboistej drogi muzycznego sukcesu.

*****

Polska na światowej mapie muzycznej od czasów eskapad Czesława Niemena i SBB z biegiem lat coraz bardziej przypominała pustynię. Lata osiemdziesiąte, bardzo dobre dla rocka, nie przyniosły międzynarodowej kariery żadnej ze znanych grup. Apetyt miało wielu - Maanam, Perfect, Republika, Lady Pank - wszyscy ostatecznie musieli obejść się smakiem, Podbój świata zachodniego i Stanów Zjednoczonych był utrudniony także z powodów politycznych, Jakikolwiek wyjazd z Polski do krajów "zgniłego kapitalizmu" był wówczas trudny do zorganizowania, stanowił niemalże buntowniczą wyprawę pod okiem czujnych zawsze (i wszędzie) agentów służby bezpieczeństwa, a koncertowanie w NRD, Czechosłowacji i Bułgarii tak naprawdę nie zmieniło statusu zespołu. Tego typu namiastki międzynarodowej kariery w państwach bloku wschodniego doświadczyło kilka zespołów, ale do dziś szkoda niewykorzystanych szans na duży, prawdziwy światowy rozgłos Republiki i Lady Pank. (...)(str.161)

Droga na Zachód otworzyła się dla Riverside przy okazji festiwalu Prog Power organizowanego w holenderskim Baarlo. Rzeki brzeg zagrał tam we wrześniu 2004 roku na doczepkę, jako zespół rezerwowy. Mariusz Duda musiał tłumaczyć ze sceny, że nie nazywają się Amaran, jak podano na plakacie - ale to nie miało większego znaczenia, bo reakcja holenderskiej publiczność okazała się entuzjastyczna. Holandia stanowiła kierunek bardzo logiczny, kraje Beneluksu od dawna bowiem sprzyjały wszelkim przejawom progresji. To Holandia jako pierwszy kraj kontynentalny w połowie lat dziewięćdziesiątych ciepło przyjęła Porcupine Tree. W tym kraju najlepsze koncerty dekadę wcześniej grał Collage, na dobre przyjęcie mógł tu też liczyć Quidam. (...)(str.166,167)

*****

O AUTORZE:

Maurycy Nowakowski (ur. 1982) - wrocławski pisarz i biograf, autor powieści "Okrągły przekręt" i "Plagiat", za którą otrzymał główną nagrodę na festiwalu "Kryminalna Piła" i został nominowany do nagrody "Warto 2016". Napisał również monografię zespołu Genesis oraz biografię słynnych muzyków tej grupy: Steve´ a Hacketta, Phila Collinsa i Petera Gabriela. Publikował na łamach magazynu "Lizard", współpracuje z portalem internetowym Mały Leksykon Wielkim Zespołów.

Tytuł: Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości
Autor: Maurycy Nowakowski
ISBN: 978-83-64373-43-5
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: listopad 2016
Format: 145x205mm
Oprawa: miękka
Stron: 416 + 32 stron ze zdjęciami
Waga: około 450 g
Cena: + - 39 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu

 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.27
Głosów: 3494


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Re: Riverside. Sen w wysokiej rozdzielczości (Wynik: 0)
przez Gościu dnia 21-11-2016 o godz. 12:03:26
Panie Kowalczyka, gdzieś się Pan urodził, że tak Pan fajnie prezentuje i książki i płyty. Gratuluję pomysłu!! Tak trzymać!


[ Odpowiedz na to ]


Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*