Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Decybelowy obszar radiowy
Wys³ano dnia 14-04-2016 o godz. 22:25:13
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki "Decybelowy obszar radiowy" to tekst w zdecydowanej mierze oparty na wypowiedziach ¿yczliwych osób, z którymi dane mi by³o rozmawiaæ lub korespondowaæ. Z tego miejsca ka¿dej z tych osób dziêkujê za wsparcie merytoryczne i cegie³kê do³o¿on± do tego skromnego opracowania o ludziach radia i wybranych audycjach radiowych w naszym kraju.

Jak to bywa, czê¶æ osób deklarowa³a chêæ wspó³pracy, aby po jakim¶ czasie ze znanych tylko sobie powodów zapa³ utraciæ. Inni, do których pisa³em, albo zignorowali moje monity albo zadeklarowali, ¿e nie maj± ochoty, aby opowiadaæ o "swoim radiu". Trudno. Nic o nich bez nich...

Pracê nad "Decybelowym..." rozpoczê³am w pa¼dzierniku 2013 roku. Do druku tekstu mog³y wiêc ulec dezaktualizacji niektóre dane personalne osób, ale jest to - jak mi siê wydaje - mniej istotne ni¿ pogl±dy czy g³ówne w±tki tre¶ci przez osoby te prezentowane.
Ksi±¿ka jest uk³onem wobec tych, których g³osy i audycje pamiêtam z radiowego eteru, a dziêki którym poznawa³em szeroko rozumian± muzykê rockow±.

Osoby, z którymi mia³em przyjemno¶æ rozmawiaæ, opowiedzia³y, czym dla nich jest i czym by³o radio. G³o¶no zastanawiaj± siê, czy dzi¶ s³uchamy radia z atencj±, jak chocia¿by w latach 80. Moi rozmówcy zaprezentowali te¿ swój punkt widzenia na przemiany zachodz±ce w radiu. Ocenili rolê radia w promowaniu muzyki rockowej. Dokonali swoistego rekonesansu do lat 90. czyli okresu prze³omowego dla Polski, ale i dla rodzimego radia - tego publicznego i komercyjnego. Bohaterowie mojego tekstu mówi± o swoich inspiracjach radiowych, a tak¿e o pierwszych radiowych szlifach, przyja¼niach i inspiracjach. Snuj± równie¿ indywidualne wizje przysz³o¶ci radia. (...)
Wojciech Lis

*****

Przeczyta³em, a w zasadzie wch³on±³em tê ksi±¿kê. O radiowcach, znakomitych audycjach, o fenomenie tego diabelskiego wynalazku, "na którym" wychowywa³y siê ca³e pokolenia. Ile kapitalnego i m±drego przekazu niesie ze sob± ta praca. To w³a¶nie radio by³o i jest moim ¿yciem, moim drugim domem. Trudno mi by³o oderwaæ siê od tych wspomnieñ.
Marek Wiernik (dziennikarz i krytyk, przez lata zwi±zany z radiow± Trójk± i Jedynk±, obecnie
Polskie Radio RDC).

Oto ksi±¿ka w której spotykaj± siê Urban, RoRo Rogowiecki, Ry³ko³ak i Robert Tekieli. Radio ³±czy wszystkie ¶wiaty, zw³aszcza gdy pisze o nim Wojtek Lis. Polecam, nie tylko tym, którzy tak jak ja, spêdzali ka¿dy pi±tek s³uchaj±c Listy Przebojów Programu III.
£ukasz Orbitowski (pisarz. Autor m.in. "Szczê¶liwej ziemi" i "Innej duszy". Wspó³pracuje z Noise
Magazine).

Albert Einstein, poproszony o opisanie radia, odpowiedzia³: “ Widzicie, telegraf jest rodzajem bardzo, bardzo d³ugiego kota. Naciskacie jego ogon w Nowym Jorku, a jego g³owa miauczy w Los Angeles. Rozumiecie? I radio dzia³a na tej samej zasadzie: wysy³acie sygna³y st±d, a odbieraj± je tam. Jedyn± ró¿nic± jest to, ¿e nie ma kota”. Wielki fizyk nie mia³ racji - kot radiowy jest jak Kot z Chesire w “Alicji w Krainie Czarów” - gdy znika, zaczyna to robiæ od koñca ogona, a koñczy na samym u¶miechu. Pozostaje wiêc sam u¶miech, bez kota. Ten u¶miech to twarze twórców radia, próbuj±cych zdaæ sprawê czym jest dla nich ten kot - i dlaczego, mimo, ¿e niewidzialny, tak ich, jak i - przyznajmy - nas, fascynuje. S³uchaj±c radia, wed³ug McLuhana, odczuwamy zarówno samotno¶æ, jak i poczucie „wiêzi plemiennej” z twórcami audycji.
O nich w³a¶nie traktuje ksi±¿ka Wojciecha Lisa, który - na podstawie wywiadów z 70 znanymi dobrze, ale g³ównie z brzmienia ich g³osów, dziennikarzami radiowymi, muzycznymi, przedstawia refleksje, wspomnienia, anegdoty, z d³ugiej pó³wiekowej historii polskiego radia w jego najlepszym gatunku - audycji muzycznych.
Lektura ksi±¿ki przybli¿y nam nie tylko osobowo¶ci tych wybitnych radiowców (powoli gin±cy gatunek, niestety), ale i wzbogaci nas przy s³uchaniu audycji o nutê refleksji, o podk³ad intelektualny, do radiowej muzyki.

Tomasz Goban-Klas (prof. zw. dr hab. socjolog, medioznawca)).


Wojciech Lis. Tarnobrze¿anin. Wspó³autor pierwszej w Polsce, monograficznie zakrojonej ksi±¿ki pt. " Jaskinia ha³asu" o rodzimej scenie muzyki metalowej. Pisa³ tu i ówdzie dla nisko, a czasem nawet ¶rednionak³adowych tytu³ów (np. Zaæmienia S³oñca i Oldschool Metal Maniac). Poza tym - zwolennik miru domowego i niewybredny smakosz nabia³u. W tym ostatnim sekunduje mu córka Hania, ale ju¿ nie ¿ona - Ewa.


Tytu³: Decybelowy obszar radiowy
Autor: Wojciech Lis
ISBN: 978-83-63785-23-9
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: kwiecieñ 2016
Format: 165x235 mm
Oprawa: miêkka lakierowana
Stron: 260 + 16 stron ze zdjêciami
Waga: oko³o 500 g
Cena: + - 39 z³

Serdecznie Dziêkujê Krzy¶kowi Grauszowi







 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.15
G³osów: 3054


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*