Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Flegma
Wys³ano dnia 25-05-2005 o godz. 00:20:00
Temat: Info
InfoFLEGMA powsta³a jako zespó³ rockowy jesieni± roku 1990 w Bystrzycy n.O. (powiat Frýdek-Místek) przez studentów drugiego roku polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie Tomka Lasotê (gitara basowa), Marka Konderlê (instr. klawiszowe) i Roberta Wa³askiego (perkusja).

Po kilku miesi±cach prób do³±czy³ do grupy student SOU w Trzyñcu, Robert Èernek (gitara), który oprócz grania na w³asnorêcznie skonstruowanej elektrycznej gitarze zajmowa³ siê równie¿ monta¿em pó³profesionalnych wzmacniaczy i innych przyrz±dów elektrycznych. Zespó³ pocz±tkowo wykonywa³ przeróbki utworów mniej i bardziej znanych zespo³ów rockowych.

Po poszerzeniu sk³adu o basistê Marka Lasotê, FLEGMA zaczê³a graæ w³asne utwory, pocz±tkowo w klimacie punkowym, pó¼niej psychodelicznym, koñcz±c na bluesie. Po kilku wystêpach zespó³ opuszcza pianista Marek Konderla i w³a¶nie w tym okresie grupa po raz pierwszy zasadniczo zmienia swoje oblicze rezygnuj±c z wykonywania utworów psychodelicznych, graj±c muzykê bardziej kameraln± o bluesowych korzeniach w stylu J.J.Calea lub Dire Straits. Muzyka zespo³u dociera do pierwszych fanów, a w listopadzie 1992 w przeci±gu jednego popo³udnia zespó³ nagrywa w Starej szkole w £y¿bicach pierwsz± oficjaln± demo ta¶mê nazwan± po prostu ,,Flegma" w nak³adzie 100 egzemplarzy. A¿ do jesieni 1993 zespó³ intensywnie koncertuje po Zaolziu, w Praskich klubach i w Wa³aszskim kraju.

Jesieni± tego roku FLEGMA zwalnia tempo, i to z powodów edukacyjnych (studia wy¿sze) oraz z powodów ,,hermetycznych". Pozwolê sobie wyja¶niæ czytelnikowi, paj±kowi internetowemu, co oznacza w ma³ym muzycznym ¶rodowisku drugi termin. Otó¿ ma³e niekomercyjne zespo³y muzyczne jak np. FLEGMA, graj±cy muzykê, która rzadko odtwarzaj± radia komercyjne, zawalaj±ce nas tonami kitu i wciskaj±ce nam plastikowe pajace, nie mówi±c ju¿ o telewizji, nigdy nie znajd± siê w sytuacji, w której bêd± mog³y obje¿d¿aæ klub za klubem, miasto za miastem, w celu pozyskiwania nowych s³uchaczy. W wypadku FLEGMY trzeba dodaæ jeszcze to, ¿e Zaolziañski zespó³ wykonuj±cy polskie piosenki mo¿e dotrzeæ w pe³ni swoj± twórczo¶ci± tylko do publiczno¶ci zaolziañskiej, bo do Polski jest z Zaolzia, jak siê okazuje ,,bardzo daleko", a miêdzy czeskim s³uchaczem a polskim zespo³em jest tu wiêksza, tam mniejsza bariera jêzykowa. Ma³o znane zespo³y muzyczne maj± jeden przywilej: kto nie by³ nigdy popularny, nigdy popularno¶æ nie utraci. Do tego trzeba dodaæ, ¿e na Zaolziu nie jest zbyt wielu fanów muzyki rockowej, dlatego te¿ ka¿dy miejscowy zespó³ wypala siê (czytaj znudzi) po jakim¶ czasie.

Od roku 1994, gdy zespó³ wyst±pi³ publicznie tylko dwa razy aktywno¶æ zespo³u opada³a a¿ do jesieni 1995, gdy FLEGMA zaprzesta³a dzia³alno¶ci. Jako najwiêksze osi±gniêcie zespo³u z tego okresu mo¿na uznaæ udzia³ w festiwalu Vala¹ský ©palíèek 95, dok±d zespó³ zosta³ zaproszony przez organizatora imprezy i szefa M-Clubu w Valmezie Karla Proke¹a. Latem roku 1995 zespó³ zd±¿y³ jeszcze nagraæ materia³ z lat 1993-1995 na demo ta¶mie ,,Ksiê¿yc nad ziemi± obiecan±", która jednak dotychczas nie ujrza³a ¶wiat³a dziennego. Po roku 1995 muzyk± zajmowali siê aktywnie tylko Marek i Tomek Lasotowie graj±cy w ró¿nych zespo³ach muzycznych na Zaolziu (Karel Hynek Mácha, Jugband Mira Nogi, After Action). Godna uwagi jest równie¿ demo kaseta ,,Wariata sen" - równolegle z FLEGM¡ dzia³aj±cego zespo³u Wodospad, na której znalaz³o siê a¿ 18 autorskich utworów (ponad 80 minut muzyki). W grudniu 1997 muzycy FLEGMY spotkali siê by zagraæ dla garstki s³uchaczy w klubie ,,Pod Zielon±" w Czeskim Cieszynie. By³o to jednak przys³owiowe deja vu zespo³u. Tak siê d³ugo wydawa³o...

Pó¼nym latem 1999 zastêpowali Tomek Lasota i Jiøí Symanek, perkusista jazzowy z Czeskiego Cieszyna, nieobecnych muzyków na potañcówce w Wi¶le. Wtedy to zawi±za³a siê wspó³praca pomiêdzy Tomkiem i Markiem Lasotami i Jurkiem Symankiem. Jako ,,trio wybuchowe" zespó³ æwiczy³ ca³± jesieñ i zimê, ¿eby wiosn± 2000 przywitaæ w zespole nowych muzyków. Po stwierdzeniu, i¿ przez delikatn± zmianê stylu muzyki (zespó³ zmierza bardziej w stronê folku i jazzu), klimaty muzyki pozosta³y dalej ,,flegmowskie" zdecydowano ,i¿ zespó³ bêdzie dalej korzysta³ z nazwy FLEGMA. Trzeba jednak podkre¶liæ, ¿e ta FLEGMA jest innym zespo³em ni¿ FLEGMA z lat dziewiêædziesi±tych i zespó³ bêdzie siê staraæ czerpaæ jak najmniej ze swojego poprzedniego okresu dzia³alno¶ci. A mo¿na by³o siê o tym przekonaæ 22.lipca 2000 na Zlocie m³odie¿y w Wêdryni - pierwszym koncercie w nowym sk³adzie.

Latem roku 1999 spotykaj± siê po dwuletniej przerwie Tomasz Lasota i Jiøí Symanek, perkusista jazzowy z Czeskiego Cieszyna, aby razem z Markiem Lasot± znów o¿ywiæ zespó³. Wspólnie graj± chyba a¿ do wiosny roku 2000, a potem przybieraj± nowych cz³onków. Zespó³ wypracuje niemal nowy repertuar i swoim d¼wiêkiem d±¿y bardziej do sfer jazzowych ni¿ rockowych.

Próby FLEGMY odbywaj± siê w ma³ym gara¿u w Czeski Cieszynie i w³a¶nie tam cz³onkowie zje¿d¿aj± siê ze wszystkich k±tów Czech i Polski (£ukasz) dwa do trzech razy za miesi±c. Zespó³ stara siê koncertowaæ w klubach ni¿ na festiwalach z prostego powodu, ¿e jej muzyka wynika lepiej na klubowej scenie.

Po kilku zmianach sk³ad zespo³u wygl±da nastêpuj±co:
Tomasz Lasota (gitara, mandolina, voc),
£ukasz Kokotek (gitara),
Jiøí Zabystrzan (instrumenty klawiszowe, akordeon),
Marek Lasota (gitara basowa).
Jiøí Symanek (perkusja).

Go¶cinnie wystêpuj± z FLEGM¡:
Robert Mitrêga (alt saxofon, flet poprzeczny),
Zbigniew Kaleta (tenor saxofon, klarnet).

(info zespo³u)


 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Info
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Info:
Beyoncé Knowles pozwana o plagiat


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 3.68
G³osów: 29


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*