Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

HiPisi w PRL-u
Wys³ano dnia 27-01-2016 o godz. 23:10:03
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki HiPisi w PRL-u to ksi±¿ka, która chce uchroniæ przed historycznym i spo³ecznym zapomnieniem kontrkulturowego zjawiska jakim by³ polski hipizm w okresie PRL-u. Polskich hipisów - owych "niewinnych rewolucjonistów" - komunistyczna propaganda piêtnowa³a bezwzglêdnie jako paso¿ytów i narkomanów. Ten fatalny wizerunek, przetrwa³ zmianê ustrojow± i zosta³ przejêty przez nowych szafarzy historii i prawdy.

HiPisi w komunistycznej Polsce pokazali w³adzy i ludziom, ¿e mo¿na podj±æ próbê innego ¿ycia ni¿ przewidywa³ to kolektywny idea³ stworzony przez marksistów. Trzeba pamiêtaæ tamte czasy, aby widzieæ jak wiele to znaczy³o. W warunkach komunistycznego re¿imu, mieli odwagê g³osiæ idea³y wolno¶ci, pokoju i mi³o¶ci. Jako pierwsi, rozpoczêli ruch ma³ej wewn±trzgrupowej solidarno¶ci. Pozostawili trwa³y ¶lad w sztukach plastycznych, muzyce, teatrze, psychologii i ekologii.


Potê¿na rewolucja obyczajowa, która na prze³omie lat 60. i 70. przeora³a ¶wiadomo¶æ zachodnich spo³eczeñstw, by³a reakcj± m³odego pokolenia na ideow± ja³owo¶æ ¶wiata doros³ych. Hipisi byli awangard± tej rewolucji, top oni otworzyli spo³eczeñstwa na zmiany. Uznanie mi³o¶ci za najwa¿niejsz± warto¶æ w ¿yciu, (all you need is love), protest przeciw wojnie i przemocy (make love, not war), troska o ¶rodowisko i przyrodê, nobilitacja tzw. prymitywnych kultur, walka o prawa mniejszo¶ci obyczajowych i seksualnych - to by³y trwa³e dokonania tego ruchu.
HiPisi w PRL-u - kolorowe "dzieci kwiatów" wyros³y w bezbarwnej i beznadziejnej smutnej epoce realnego socjalizmu, byli czê¶ci± tej obyczajowej rewolty. Top oni jako pierwsi na polskim gruncie podjêli próbê innego ¿ycia ni¿ przewidywa³ kolektywny idea³ stworzony przez marksistów. Mieli odwagê g³osiæ szczerze has³a wolno¶ci, pokoju i mi³o¶ci. Wprowadzili do szarzyzny codziennego ¿ycia, element fantazji, luzu, spontanicznej rado¶ci i wyg³upu.
W³adza ludowa od pocz±tku potraktowa³a hipisów jako zagro¿enie dla ustroju. Byli dla niej band± nierobów i narkomanów, paso¿ytów ¿yj±cych na koszt zdrowego buduj±cego ¶wietlan± przysz³o¶æ spo³eczeñstwa. Mimo nieustannych represji ze strony re¿imu, hipisi polscy potrafili zamanifestowaæ swoj± obecno¶æ. I chocia¿ nie wzywali do obalenia systemu, jako pierwsi budowali autentyczne wiêzi spo³eczne. "Byli¶my pierwsz± solidarno¶ci±", powie autorowi jeden z uczestników tych wydarzeñ.


*****

Tomek, 15 lat, uczeñ gimnazjum:
Chcieli wolno¶ci, wolnej kultury. Lubili wpadaæ w ekstazy. Co siê z nimi sta³o?. No, nie wiem. w pewnym momencie przesta³o to byæ modne.

Magda, 25 lat, sprzedawczyni w centrum handlowym:
Hipisi kojarz± mi siê z kwiatami.

Barbara, 50 lat, handluje na warszawskiej Pradze:
O co im chodzi³o? O wolno¶æ im chodzi³o chyba. Przede wszystkim o wolno¶æ. Co siê z nimi sta³o? Umarli ¶mierci± naturaln±. Mo¿e po prostu jest wiêcej wolno¶ci i przestali byæ potrzebni. Nie ma ju¿ takich ruchów.

Alina, 74 lata, emerytka:
Hipisi kojarz± mi siê z g³o¶no s³uchan± muzyk±, dziwacznym ubraniem, zachowaniem, które zwraca³o uwagê. Taki agnegacki wygl±d. Ale to nie by³o brudne ani podarte, tak jak teraz z perspektywy czasu na to patrzê.

Stefania, 92 lata, gospodyni:
Ja to nigdy nie mia³am do nich takiego zaufania. Takie wywrotowce. Ale w³a¶ciwie to samo, co teraz. We¼my takiego Wi¶niewskiego, to normalne jest?
To gorsze od hipisów. O co im chodzi³o? Bunt przeciwko szarzy¼nie. No, na tym to polega³o. Ale ci prawdziwi to bardziej w Ameryce. M³odych lepiej zapytañ. Hipis powojenny m±drzejszy od tych dzisiaj.


*****

Ksi±¿ka Sipowicza to osobista elegia dla hipisów, ofiar i bohaterów tamtych czasów, skomponowana przez kogo¶, kto w tym ruchu sam uczestniczy³. Z drugiej strony to okazja do pytania: gdzie dzisiaj s± tamci ludzie i co zosta³o z ruchu, którzy tworzyli?
Jerzy Jarniewicz, "Gazeta Wyborcza"

Kamil Sipowicz - ur. 23 lipca 1953 w Otwocku, filozof, pisarz i malarz. Autor ksi±¿ki Encyklopedia polskiej psychodelii, eseju Czy marihuana jest z konopi?, piêciu tomików poetyckich. Rezultatem studiów w Warszawie i w Niemczech jest rozprawa filozoficzna: Heidegger: degeneracja i nieautentyczno¶æ. Od lat towarzyszk± jego ¿ycia jest najpiêkniejsza krakowska hipiska, Kora, z któr± wspólnie napisali ksi±¿kê Podwójna linia ¿ycia.


Jest to wydanie drugie ksi±¿ki, uzupe³nione i poprawione. Pierwsze ukaza³o siê w 2008 roku nak³adem Wydawnictwa Baobab.


Tytu³: HiPisi w PRL-u (wydanie drugie rozszerzone i poprawione)
Autor: Kamil Sipowicz
ISBN: 978-83-60279-65-6
Wydawnictwo: Cyklady
Rok wydania: listopad 2015
Format: 205x290 mm
Oprawa: miêkka kartonowa
Stron: 488
Waga: oko³o 1,7 kg
Cena: + - 88 z³

(Serdecznie Dziêkujê Panu Zbigniewowi Garwackiemu)





Pojawili siê na ulicach polskich miast w momencie, gdy ruch hipisowski w Ameryce i w Europie Zachodniej osi±gn±³ swoje apogeum. Pocz±tkowo mówili o sobie „hippiesi", lekko tylko spolszczaj±c angielsk± nazwê.

Od wiêkszo¶ci swoich rówie¶ników odmienni stylem bycia, a przede wszystkim wygl±dem, zostali uznani za „zjawisko o potencjalnych warunkach kryminogennych" oraz zagro¿enie dla wychowawczych i ideologicznych dzia³añ wobec m³odzie¿y, nad któr± wy³±czne prawo do sprawowania rz±du dusz ro¶ci³y sobie w³adze partyjne i pañstwowe.

Od pocz±tku byli przedmiotem zainteresowania instytucji represyjnych pañstwa komunistycznego, przede wszystkim Milicji Obywatelskiej i S³u¿by Bezpieczeñstwa. Od po³owy 1970 r. funkcjonariusze S³u¿by Bezpieczeñstwa inwigilowali hipisów nad Wis³± w ramach sprawy operacyjnego rozpracowania o kryptonimie „Kud³acze".

W licznych artyku³ach prasowych i reporta¿ach pisano o hipisach najczê¶ciej negatywnie lub z pob³a¿aniem. „Chwasty" – antyteza kwiatów, do których symboliki odwo³ywali siê hipisi – to jedno z licznych pejoratywnych okre¶leñ, jakimi obdarzano ich na ³amach prasy.

Z ³atwo¶ci± wykorzystywano przy tym niechêæ do d³ugow³osej m³odzie¿y, okazywan± przez znaczn± czê¶æ spo³eczeñstwa: rodziców, wychowawców, osób starszych.

W ksi±¿ce przedstawiono genezê, narodziny i rozwój ruchu hipisowskiego w Polsce oraz przeciwdzia³ania ze strony instytucji pañstwa komunistycznego na tle przemian spo³eczno-kulturowych, obyczajowych i politycznych pod koniec lat sze¶ædziesi±tych i pierwszej po³owie lat siedemdziesi±tych XX w. Fenomen polskich hipisów zaprezentowany zosta³ w kontek¶cie szeroko rozumianej kultury m³odzie¿owej (oficjalnej i nieoficjalnej), stylu, mody, sposobów samorealizacji, istnienia grup towarzyskich i rówie¶niczych, sposobów spêdzania wolnego czasu oraz ró¿norodnych postaw spo³ecznych wobec ruchu hipisowskiego.


*****

Polscy hipisi nie mieli swojego odpowiednika festiwalu w Woodstock. Byli jednak obecni na wiêkszo¶ci wówczas organizowanych imprez muzycznych, pocz±wszy od tych najbardziej ambitnych, a skoñczywszy na popularnych festiwalach. Wiêkszo¶æ z nich odbywa³a siê w miesi±cach letnich, za¶ atmosfera pikniku towarzysz±ca takim imprezom sprzyja³a kontaktom towarzyskim. Hipisów mo¿na by³o spotkaæ w¶ród publiczno¶ci wiêkszo¶ci festiwali piosenki - od Opola po Zielon± Górê, a nawet na przegl±dzie piosenki ¿o³nierskiej w Ko³obrzegu, gdzie coraz czê¶ciej wystêpowali popularni wykonawcy muzyki okre¶lanej mianem m³odzie¿owej. Chêtniej jednak ni¿ do Opola, Sopotu czy Zielonej Góry zje¿d¿ano na imprezy, na których dominowa³a muzyka przynajmniej zbli¿ona do tej, jak± wykonywa³y zespo³y w s³ynnym Woodstock. (...) (str. 197)


*****

Ksi±¿ka jest przeredagowan± i uzupe³nion± wersj± pracy doktorskiej pt. "Subkultura hipisów oraz jej zwalczanie w Polsce w latach 1967-1975", napisanej na Uniwersytecie Jagielloñskim pod kierunkiem dr hab. Ireny Paczyñskiej.


Tytu³: Hippiesi, kud³acze, chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967–1975
Autor: Bogus³aw Tracz
ISBN: 978-83-7629-690-6 lub 978-83-64275-58-6
Wydawnictwo: Instytut Pamiêci Narodowej oddzia³ w Katowicach i wydawnictwo LIBRON
Rok wydania: grudzieñ 2014
Format: 175x245 mm
Oprawa: twarda
Stron: 564
Waga: oko³o 1,125 kg
Cena: + - 52 z³

(Serdecznie Dziêkujê Panu Dyrektorowi Andrzejowi Arseniukowi)








 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.21
G³osów: 3156


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*