Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
Kasy fiskalne on-line, drukarki fiskalne

Kazik Staszewski. Idę tam gdzie idę. Autobiografia
Wysłano dnia 27-10-2015 o godz. 22:06:11
Temat: Książki
Książki Na scenie nieprzerwanie od 36 lat. Z Kultem, KNŻ i jako Kazik stworzył utwory, które weszły do kanonu polskiej piosenki odmieniając go raz na zawsze. W autobiografii „Idę tam gdzie idę” Kazimierz Staszewski daleki jest jednak od powagi instytucji narodowej kultury.Odkrywa swe słabości i wybryki. Mówi o kulisach branży muzycznej, o używkach i o pustce. Wszystko, co słyszeliście od niego o miłości, przyjaźni, religii, polityce, zwątpieniu i nadziei, tu nabiera krwi, ciała i humoru.

Muzycy ProFormy i KNŻ mają inne źródła utrzymania, w Kulcie żyją tylko z tego, co zarobią w zespole. Nabrali kredytów, prawie wszyscy i tak sobie myślę, z jednej strony bardziej altruistycznie: Boże święty, co będzie, jak umrę czy zachoruję, a oni zostaną z tymi kredytami?, a z drugiej bardziej egoistycznie: Co będzie, jak ten czy ów przestanie mi odpowiadać jako kolega czy muzyk?. Takie rzeczy mogą się zdarzyć, a tu sytuacja niemalże jak z sakramentu małżeństwa.

Do tego doprowadziła ta trzydziestoletnia historia, że ten mój najukochańszy twór i projekt najważniejszy dla mnie muzycznie, jest też miejscem, gdzie znajdują się moje lęki.

Dostajemy historię życia codziennego i niecodziennego w Polsce ostatniego półwiecza. Dzieciństwo w śródmieściu PRL’owskiej Warszawy. Eksplozja punk rocka. Stan Wojenny oczami Świadków Jehowy. Drapieżny czas transformacji. Internetowe jatki i polityczne podziały nowego wieku. Ale też cienie wojny i komunizmu, a także współczesny, walący się świat New Jersey i Teneryfy.

W zeszłym roku spotkaliśmy się z Kukizem na koncercie na Śląsku, była rozmowa o okręgach jednomandatowych, „Musisz mi pomóc, żeby ruszyć całą ławą!” Mówił tonem jednocześnie nieznoszącym sprzeciwu i błagalnym, rodzaj prośby stawiającej mnie w takiej sytuacji, że kiedy odmówię, okażę się chujem, któremu wszystko jedno. Odpowiedziałem, że nie palę się do takiej działalności i jestem ignorantem w kwestii tychże okręgów. No i dostałem odpowiedź: „Tak, tak monarchia. Jedź ty na swoją Teneryfę. Podskakuj sobie na scenie, gdy ja się biorę za sprawy ważne dla Polski”.

„Zawsze sobie mówiłem, że pewne historie pozwolę opublikować dopiero po mojej śmierci, ale niekoniecznie muszę się tego trzymać".

Rzecz opowiedziana z perspektywy równie odrębnej, jak jej bohater, a równocześnie traktująca o doświadczeniu kilku generacji Polaków równie uniwersalnie, jak jego piosenki.

RAFAŁ KSIĘŻYK . Dziennikarz i krytyk muzyczny, Redagował magazyny "Brum, "Plastik", "Antena Krzyku", Aktivist". Dziś pracuje jako redaktor naczelny magazynu "Playboy". Jest współautorem bestsellerowych autobiografii muzyków: "Desperado" Tomasza Stańki (2010), "Kryzys w Babilonie" Roberta Brylewskiego (2012) i "AD/HD" Tymona Tymańskiego (2013) oraz autorem eseju "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa" (2013)

Tytuł: Kazik Staszewski. Idę tam gdzie idę. Autobiografia
Autor: Kazik Staszewski
Rozmawiał: Rafał Księżyk
ISBN: 978-83-942140-0-5
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: październik 2015
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 432
Waga: około 500 g
Cena: + - 44 zł

(Serdecznie Dziękuję Państwu Karolinie i Kazikowi Staszewskim)

"Niepiosenki" to zbiór felietonów Kazika Staszewskiego, jednego z najważniejszych polskich twórców przełomu XX i XXI wieku.

Kazika Staszewskiego nikomu przedstawiać nie trzeba – wokalista, autor tekstów i współzałożyciel zespołu Kult, potem również autor płyt solowych i tych nagranych z zespołami KNŻ, Buldog i El Dupa.

Znany jest z ostrego języka, bezkompromisowych i często kontrowersyjnych tekstów. To wszystko można znaleźć w zarówno w tekstach Kazika, jak i felietonach, które ukazują się już od przeszło piętnastu lat.

Pierwsze felietony Kazika zaczęto drukować w miesięczniku muzycznym „Tylko Rock”. Potem Staszewskiego można było czytać m. in. w „DVD Kino Domowe”, „Machinie”, dodatku telewizyjnym do „Gazety Wyborczej”, krótko w dziale sportowym „Dziennika”, a ostatnio ponownie w „Machinie”. W książce „NIEPIOSENKI” przedrukowano około 240 tekstów, które zmieściły się na ponad 650 stronach.

„Mój wydawca jest złodziejem” czy „Kto kupuje pirackie płyty, ten kutas i niech spierdala – po dwakroć, po trzykroć. NIE MA KLIENTÓW BEZ ZŁODZIEI” - to zdania pochodzące z felietonów Kazika, które wryły się w pamięć, a wręcz weszły do codziennego użycia. Znajdziecie je w zbiorze „NIEPIOSENKI”. Jest tu również (po raz pierwszy w wersji drukowanej!) kontrowersyjny felieton ZOO jednak działa”, który miał ukazać się w „Gazecie Wyborczej” w czerwcu 2005 roku. Redakcja nie zgodziła się go opublikować, a to doprowadziło do zerwania współpracy. A o co poszło? Kazik jak zwykle ostro potraktował głupotę i małostkowość ówczesnej elity politycznej.

Tytuł: Niepiosenki
Autor: Kazik Staszewski
Rozmawiał: Rafał Księżyk
ISBN: 978-83-926991-0-1
Wydawnictwo: KosmosKosmos
Rok wydania: październik 2015
Format: 148x210 mm
Oprawa: miękka
Stron: 670
Waga: około 600 g
Cena: + - 39 zł

(Serdecznie Dziękuję Państwu Karolinie i Kazikowi Staszewskim)


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.13
Głosów: 2232


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*