Menu
· Strona g³ówna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· P³ytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Allen Ginsberg. Listy
Wys³ano dnia 08-10-2014 o godz. 04:00:00
Temat: Ksi±¿ki
Ksi±¿ki Allen Ginsberg (3.06.1926 Paterson, New Jersey † 5.04.1997 New York) – legenda amerykañskiej kontrkultury, nieformalny lider Beat Generation, a przede wszystkim przyjaciel Jacka Kerouaca, Neala Cassady’ego, Williama S. Burroughsa i Boba Dylana – podobno zawsze mia³ pod rêk± d³ugopis i kartkê, by w ka¿dej chwili móc napisaæ list.

Ten niemal fanatyczny wielbiciel s³ów i literatury, przenikliwy my¶liciel i krytyk Ameryki przez ca³e ¿ycie prowadzi³ o¿ywion± korespondencjê nie tylko z rodzin± i przyjació³mi, ale tak¿e z pisarzami i politykami.

Reagowa³, dyskutowa³, popada³ w intelektualne samouwielbienie, szuka³ ratunku w sztuce i psychoanalizie. Jego listy s± pe³ne emocji, gwa³towne, soczyste i przepe³nione ironi±, a tak¿e zaskakuj±co dosadne. Opisy nocnego ¿ycia Nowego Jorku, alkoholowych i narkotycznych sesji, pobytu w szpitalu psychiatrycznym, homoseksualnych przygód, artystycznych happeningów sk³adaj± siê na lustro, w którym odbija siê ¿ycie osobiste wra¿liwego poety, i ukazuj±, jak ewoluowa³y jego pogl±dy na literaturê, filozofiê, sztukê.


Gdybym siê zawczasu martwi³ o warsztat, nie by³bym w stanie napisaæ ani jednego wersu - TAKICH zmartwieñ nie mam. Mam za to inne, praktyczniejsze, zwi±zane z takimi sprawami jak oddech, zapis i wyzwalanie siê z zastanych koncepcji literacko¶ci. Piêkno pisarstwa, jak mówi Williams, polega na wynajdywaniu, odkrywaniu nowych, w³a¶ciwych form, na dowiadywaniu siê rzeczy, których jeszcze nie wiesz, a nie na syntezie i powtórzeniach tego, co ju¿ wiesz. To za ka¿dym razem skok naprzód w ¿ycie, w nieznane przysz³e ¿ycie (...). Je¶li znów piszê wiersz, który ju¿ raz napisa³em, w którym niczego nie odkrywam (pod wzglêdem duchownym, a mo¿e i formalnym) , jest to strata czasu, to nie jest ¿ycie. Tak ¿e kiedy wreszcie zdoby³em siê na szczero¶æ i w³±czy³em do swoich wierszy w±tki pedalskie, poczu³em siê wyzwolony, spo³ecznie i duchowo itd. - bo zakres rzeczywisto¶ci, który mog³em opisaæ w poezji, poszerzy³ siê, a nie zawêzi³ (...).
Allen Ginsberg


Allen Ginsberg, dzi¶ uwa¿any za klasyka poezji amerykañskiej, przez wiêksz± czê¶æ ¿ycia uchodzi³ za rebelianta i outsidera. Nic dziwnego, by³ emblematyczn± postaci±, a nawet nieformalnym przywódc± Beat Generation, ¶rodowiska artystycznego, które w latach piêædziesi±tych wypowiedzia³o wojnê konserwatywnej Ameryce, sam Ginsberg za¶ w kolejnej dekadzie sta³ siê ojcem duchowym hipisowskiej kontrkultury. „Listy” pokazuj± tê niezwyk³± postaæ z jeszcze innej strony – jako idola czytaj±cej publiczno¶ci, fana ulubionych pisarzy, wra¿liwego ¶wiadka i uczestnika cywilizacyjnych przemian, no i przede wszystkim ostatniego chyba w historii powszechnej mistrza epistolografii.
Miros³aw Pêczak

Zdarza siê, ¿e dziêki lekturze listów poety czy pisarza czytelnikowi dane jest ujrzeæ dodatkowy, g³êbszy wymiar tej twórczo¶ci. S± te¿ sytuacje, kiedy osobowo¶æ twórcy pisz±cego listy jest mniej istotna, a na plan pierwszy wychodzi ukryty w linijkach korespondencji syntetyczny portret ca³ej epoki. W przypadku zbioru listów Allena Ginsberga, opracowanego przez Billa Morgana i wydanego w angielskim oryginale w 2008 roku, prawdziwe jest stwierdzenie, ¿e mamy przed sob± oba te wymiary naraz: i portret niepospolitego twórcy literatury, lecz tak¿e pejza¿ kulturowy i spo³eczny drugiej po³owy XX stulecia – jednej z najburzliwszych i brzemiennych w dokonania epok w naszych dziejach.
Piotr Siemion


IRWIN ALLEN GINSBERG (1926-1997) - amerykañski poeta, aktor, scenarzysta i dzia³acz spo³eczny, cz³onek American Academy and Institute of Arts and Letters, jeden z liderów Beat Generation, duchowy ojciec ruchu hipisowskiego. Jego najs³ynniejsze dzie³a to poematy Skowyt i Kadysz

Dofinansowano ze ¶rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tytu³: Allen Ginsberg. Listy (The Letters of Allen Ginsberg)
Autor: Allen Ginsberg
Opracowa³: Bill Morgan
T³umaczenie i przypisy: Krzysztof Majer
ISBN: 978-83-7536-838-3
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: wrzesieñ 2014 (Polska)
Format: 145x222 mm
Oprawa: twarda
Stron: 856
Waga: oko³o 1,2 kg
Cena: + - 64 z³
Ksi±¿ka dostêpna tak¿e jako e-book

(Serdecznie Dziêkujê Pani Marcjannie Bulik)






 
Pokrewne linki
· Wiêcej o Ksi±¿ki
· Napisane przez agizaj


Najczê¶ciej czytany artyku³ o Ksi±¿ki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artyku³u
Wynik g³osowania: 4.14
G³osów: 2078


Po¶wiêæ chwilê i oceñ ten artyku³:

Wy¶mienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Z³y



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wy¶lij ten artyku³ do znajomych  Wy¶lij ten artyku³ do znajomych


  
Komentarze s± w³asno¶ci± ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialno¶ci za ich tre¶æ.
W³a¶ciel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrze¿one
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, P³ytoteka Zbyszka, info z kraju i ze ¶wiata
*