Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka

















































  

Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Wysłano dnia 16-06-2014 o godz. 21:21:07
Temat: Książki
Książki Jedna z najważniejszych powieści amerykańskich lat 60, wydana w 1966 roku przez Random House . Zabawny i przenikliwy obraz uniwersyteckiego campusu ogarniętego rebelianckim wrzeniem. Psychodeliczna podróż przez świat, w którym jak w alchemicznym tyglu zmieszane są erotyka i narkotyki, gargantuiczne obżarstwo i asceza, nauka i rewolucja, kłamstwo i prawda.



Komiczna i pikarejska akcja tej powieści, opartej na osobistych doświadczeniach autora z czasów studiów i z licznych podróży, rozgrywa się na Zachodzie USA, na ogarniętej rewolucją Kubie i na pewnym uniwersytecie w stanie Nowy Jork. Główny bohater, porte parole autora, nosi znaczące, nieco go alienujące i przywodzące na myśl Yossariana z Paragrafu 22 nazwisko: Gnossos Pappadopoulis – i nie jest to jedyne podobieństwo do arcydzieła Josepha Hellera .

Been Down… to także mistrzowski portret czasów beat generation, w których wyrośli Jack Kerouac i Ken Kesey . Literacka rewelacja, której hołd oddał najwybitniejszy amerykański pisarz drugiej połowy XX wieku, Thomas Pynchon , dedykując swoją Tęczę grawitacji Fariñie i pisząc przedmowę do nowego wydania jego powieści. Pynchon powieść Fariñy nazwał m.in. chóralnym „alleluja”, „utworem granym przez dwustu muzyków w idealnej tonacji… To prześmieszna, mrożąca krew w żyłach, erotyczna, głęboka, szalona, piękna i jednocześnie oburzająca powieść”. Fariña napisał ją podczas studiów na Cornell University, a tytuł zaczerpnął z napisanego w 1928 bluesa I Will Turn Your Money Green , którego autorem był Furry Lewis . Piosenka ta była wielokrotnie nagrywana przez różnych wykonawców, a Fariña sam nagrał ją z Erikiem von Schmidtem w roku 1963. Motywy z tego utworu i jego tytuł wykorzystał także Jim Morrison i zespół The Doors. Been Down…jest dziś klasyczną pozycją dla wszystkich amatorów lat sześćdziesiątych i literatury kontrkulturowej. W roku 1970 na duży ekran powieść przeniósł Jeffrey Young.

Chóralne alleluja, utwór grany przez dwustu muzyków w idealnej tonacji… To prześmieszna, mrożąca krew w żyłach, erotyczna, głęboka, szalona, piękna i jednocześnie oburzająca powieść – Thomas Pynchon

Richard Fariña (1937-1966) - syn Kubańczyka i Irlandki, dzieciństwo spędził na Brooklynie, Studiował anglistykę na słynnym Cornell University, gdzie miał okazję słuchać wykładów Vladimira Nabokova, ale nie skończył studiów - został zawieszony przez władze uczelni za udział w demonstracji studenckiej i chociaż wrócił później na studia, zrezygnował z nich tuż przed napisaniem pracy magisterskiej, w roku 1959. W Cornell poznał swojego bliskiego przyjaciela Thomasa Pynchona, który został drużbą na ślubie Fariñy. Fariña pisywał już wtedy do "Transatlantic Review" i "Mademoiselle".
Bywalec White Horse Tavern, ulubionej knajpy ówczesnych nowojorskich poetów, artystów i pisarzy, związał się ze środowiskiem muzyków z Greenwich Village, m.in. Bobem Dylanem i Joan Baez (której siostrę, Mimi Baez , poślubił - była to jego druga żona).
Był świetnym muzykiem i wokalistą, komponował i nagrywał utwory w stylu folk, był także uważany za "protest singer". Wydał trzy płyty, ostatnia ukazała się pośmiertnie. Zginął w wypadku motocyklowym dwa dni po opublikowaniu swojej pierwszej i jedynej powieści - jechał jako pasażer na motocyklu z przygodnie poznanym na przyjęciu mężczyzną. Został pochowany na Monterey w Kalifornii, a jego prosty nagrobek zdobi duża hippisowska "pacyfa", Joan Baez nagrała potem upamiętniający Fariñę słynny utwór Sweet Dir Galahad, a wdowa po nim zebrała i opublikowała pozostałe w archiwach męża wiersze i opowiadania pod tytułem Long Time Coming and a Long Time Gone, drugą książkę Fariñy.

Tytuł: Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej (Been Down So Long It Looks Like Up to Me)
Autor Richard Fariña
Tłumaczenie i posłowie: Tomasz Kłoszewski
ISBN: 978-83-62409-35-8
Wydawnictwo: Officyna s.c.
Rok wydania: czerwiec 2014 (Polska)
Format: 127 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 320
Waga: około 400 kg
Cena: + - 39 zł
Seria: Twarze kontrkultury

(Serdecznie Dziękuję Panu Łukaszowi Urbaniakowi)






 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez agizaj


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.08
Głosów: 2123


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
Zły



Opcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ (C)+(P) Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*