Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka
  
serwisy strony www - serwisy dedykowane aplikacje pod zamówieni a, systemy fiskalne

Depeche Mode. Monument
Wysłano dnia 26-11-2013 o godz. 20:57:07
Temat: Książki
Książki

Oto pierwsza kompletna prezentacja twórczości wyjątkowego zespołu.

100 milionów sprzedanych płyt, wyprzedane trasy koncertowe, nadzwyczajna społeczność fanów.Trwająca ponad 30 lat historia sukcesu stała się dostępna i zobrazowana dzięki jednej z największych na świecie kolekcji dotyczących Depeche Mode - kompletna dyskografia, niepublikowane zdjęcia, rzadkie nośniki muzyczne, niezwykły materiał promocyjny firm fonograficznych, wywiady oraz szczegółowe opisy nad wyraz różnorodnego środowiska fanów na Wschodzie i Zachodzie.
Niniejsza książka daje możliwość ponownego przezywania historii zespołu od jego powstania w 1980 roku, poprzez lata ciągłego doskonalenia się, aż do dnia dzisiejszego. Pozwala szerzej spojrzeć na udział i wpływ zespołu Depeche Mode w stworzeniu popkultury.

Zawiera ekskluzywne materiały Alana Wildera, Daryla Bamonte i Herberta R. Kollischa (Intercord). Wywiady z Götzem Alsmannem, Anne Haffmans (Mute), Olafem Zimmermannem (radioeins), Svenem Plaggemeierem (depechemode.de) i innymi osobami.


Sascha Lange i Dennis Burmeister to dwaj uznani eksperci Depeche Mode. Z imponującą dokładnością przedstawili kompletny obraz twórczości zespołu, obok którego nikt, kto interesuje się Depeche Mode i fenomenem jego fanów, nie przejdzie obojętnie.
Anne Hoffmans, menedżerka wytwórni Mute

Fani Depeche Mode wiedzą o Depeche niż ja. Gdyby zrobić quiz ze mną, Martinem i Davem przeciwko trzem fanom, oni wygraliby z łatwością.
Andy Fletcher, Depeche Mode


Tytuł: Depeche Mode. Monument
Autor: Dennis Burmeister & Sascha Lange
Tłumaczenie: Irmina Witkowska
ISBN: 978-83-63885-33-5
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: listopad 2013 (Polska)
Format: 260x305 mm
Oprawa: twarda
Stron: 424
Waga: około 2.55 kg
Cena: + - 119 zł
Seria: Gwiazdy scenyNOWE UZUPEŁNIONE WYDANIE!

Nie ulega wątpliwości, że Depeche Mode jest największym syntezatorowym zespołem na świecie, świadczy o tym choćby liczba sprzedanych płyt, która przekroczyła 40 milionów egzemplarzy. Członkowie Depeche Mode doświadczyli w swej karierze wszystkiego, włącznie z wyrokami sądowymi nakazującymi podjęcie leczenia od uzależnień; najważniejsze jednak, że przetrwali - w przypadku wokalisty Dave Gahana w całkiem dosłownym sensie. Pisząc monografię Depeche Mode autor przeprowadził ekskluzywne wywiady z członkiem założycielem zespołu Vincem Clarkiem i producentem Garethem Jonesem, oraz umieścił w książce niepublikowane wcześniej wywiady z aktualnymi depeszowcami. Książka jest absolutnym strzałem w dziesiątkę dla wszystkich fanów sceny elektronicznej.

"Wszystko, co chcieliście wiedzieć o..., ale wstydziliście się zapytać" - oto wyświechtana formułka, w środek, której wypada nam tym razem wstawić nazwę jednego z najbardziej inspirujących i najpopularniejszych zespołów w historii muzyki popularnej. Taka jest ta książka. Na tych prawie pięciuset stronach Jonathan Miller nakreślił Ich portret. Portret tak precyzyjny, że nie trzeba nawet wysilać wzroku, by dostrzec pojedyncze linie papilarne każdego z Muzyków. Zresztą nie tylko ich. Na takie wydawnictwo zasłużyli wszyscy. Zespół - za 25 lat swojej Sztuki. Fani - za tyle samo rzadko spotykanego w jakichkolwiek wspólnotach oddania . Jedni i drudzy nie mogą bez siebie żyć. I oby tak było jak najdłużej.

Panie i Panowie - Depeche Mode!
Piotr Stelmach-Polskie Radio Trójka

Tytuł: Obnażeni. Prawdziwa historia Depeche Mode (Stripped: Depeche Mode)
Autor: Jonathan Miller
Tłumaczenie: Nina Kozłowska
ISBN: 978-83-60157-79-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2013 (Polska)
Format: 140x205mm
Oprawa: miękka lakierowana
Stron: 516 + 24 strony ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł

Serdecznie Dziękuję Panu Bartoszowi Zujewskiemu
Depeche Mode jest jednym z najbardziej popularnych brytyjskich zespołów na świecie, fenomenem, którego płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy, a album „Sounds Of The Universe” znalazł się w pierwszej trójce na listach przebojów w 25 krajach. Jednak to seria niesamowitych albumów z wczesnych lat działalności sprawiła, że stali się legendą i zdobyli armię szczerze oddanych fanów. Krążki takie jak „Some Great Reward”, „Black Celebration” i „Music For The Masses” , w swoim czasie w większości ignorowane przez brytyjską prasę, doprowadziły do tego, że muzycy ci z każdym rokiem mieli coraz silniejszą pozycję na rynku i coraz więcej artystów nowego pokolenia tworzyło pod ich wpływem.

Teraz w książce „Depeche Mode. Wczesne lata” pochylono się nad tymi klasykami - od debiutanckiego „Speak & Spell” z roku 1981 aż po „Songs Of Faith And Devotion” z 1993 – a także zawarto wywiady z muzykami sesyjnymi oraz realizatorami dźwięku, którzy mogli przyglądać się ich pracy na własne oczy. Dzięki nowej płycie „Delta Machine” wydanej w 2013 roku, zespół Depeche Mode ponownie pokazał swoją moc, a nowe pokolenie fanów czeka, żeby go odkryć.

*****

Jeden z ich pierwszych londyńskich koncertów odbył się w klubie Cabaret Futura w Soho. Tego wieczoru pojawili się również na scenie performerzy z Event Group. Ich ulubionym numerem był skecz A Haircut, Six, podczas którego członka grupy przywiązywano do słupa nogami do góry i odprawiano rytuał golenia głowy na łyso. Założyciel klubu Cabaret Futura Richard Strange na swojej stronie internetowej opowiada o Event Group tak: Oprócz dwóch głównych członków grupa ta mogła wystąpić na przykład w składzie ośmiu muzyków grających na elektrycznych gitarach basowych, jak również pokazać się w liczbie dwudziestu dwóch krykiecistów w pełnym rynsztunku

Zespołowi Depeche Mode daleko było do takiej artystycznej błazenady. Chłopcy czuli się jeszcze bardziej wyobcowani, kiedy podczas swojego występu zauważyli, że krople lecąc z balkonów ponad ich głowami i rozpryskujące się wokół przypominają mocz. Przez gumowe wężyki panowie z Event Group wylewali na nich żółtą ciecz. Skoro tak miał wyglądać "futuryzm", nie chcieli brać w nim udziału. Jednaj pewien nowy fan, didżej Rusty Egan, był przekonany, że czeka ich świetlana przyszłość.

Po latach opowiadał: Spotkałem Depeche Mode podczas tego koncertu i pomyślałem, że są nowi, oryginalni i genialni. Zbzikowałem na ich punkcie i próbowałem podpisać z nimi kontrakt, zrobić z nich gwiazdy. Podszedłem do nich i powiedziałem: Uwielbiam was, chcę, żebyście dla mnie grali, byście dla mnie robili to samo (str.23,24)


Tytuł: Depeche Mode. Wczesne lata 1981-1993 (Depeche Mode. Early Years)
Autor: Trevor Baker
Tłumaczenie: Katarzyna Jokiel-Paluch
ISBN: 978-83-63885-19-9
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: lipiec 2013 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 208 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 600g
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny
W 1980 roku czterech niewinnie wyglądających chłopców ustawiło swoje tanie syntezatory i jeszcze tańszą perkusję elektroniczną na stołach i skrzynkach po piwie przed modnie ubraną paczką przyjaciół z miasteczka Basildon. W najśmielszych snach nie wyobrażali sobie, co wkrótce nastąpi.

Nikt, absolutnie nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że w ciągu kilku lat tych czterech chłopaków stanie się światową megagwiazdą. Że będą w gronie dziesięciu najlepiej sprzedających się brytyjskich zespołów wszech czasów, stawiani na równi obok takich sław, jak Beatlesi , Stonesi , Led Zeppelin i David Bowie . Jak do tego doszło?. Odpowiedź znajdziemy w tej książce.

Od Ośrodka Sztuki w Basildon do brytyjskiego Top Of The Pops. Od basildońskich pubów i szkolnych sal do kultowych klubów Londynu i legendarnych berlińskich studiów nagrań. Od pierwszych, nieśmiałych piosenek do Black Celebration i światowych list przebojów...

*****

Simon Spence przedstawia nam jedną z najbardziej nieprawdopodonych opowieść w historii muzyki pop i rocka.

Nie pamiętam, kiedy i dlaczego zainteresowałem się zespołem Depeche Mode, ale nim wydali album Black Celebration w 1986 roku, miałem wszystkie ich płyty

Z tamtego okresu najlepiej pamiętam Martina Gore´a z włosami przypominającymi blond watę cukrową, ubranego w skórzaną spódnicę i czarną przezroczystą damską halkę, z kajdankami wiszącymi luźno u boku, kiedy grał na kole od roweru kawałek Blasphemous Rumours w programie Top Of The Pops. Lubiłem też Dave´a Gahana . Nie był at tak wywrotowy jak Gore, ale jego fryzurę łatwiej można było skopiować: włosy krótko przycięte na czubku głowy z blond pasemkami na grzywce. Próbowałem - wyszła katastrofa.

W latach dziewięćdziesiątych zupełnie o nich zapomniałem. Zdaje się, że nie tylko ja. Co ciekawe, im zespół stawał się bardziej popularny w Stanach i w Europie, tym słabiej był rozpoznawalny w Wielkiej Brytanii. Dopiero gdy zacząłem szukać materiałów do tej książki, dotarło do mnie, jak dobrze radzili sobie beze mnie.
Simon Spence. fragment Przedmowy

*****

- Czy możesz wpisać tu trzy słowa? - podaję Andy´emu kartkę ze słowami "Basildon is..." i trzema linijkami do wypełnienia. Zaskoczony marszczy czoło, gryzie ołówek i po dłuższej chwili oddaje mi kartke z przepraszającą, ale poważną miną. - Sorry, I can´t do it. Nie do zrobienia - odpowiada.
Piotr Metz. fragment Epilogu, marzec 2013

*****

Simon Spence jest brytyjskim dziennikarzem muzycznym, piszącym o popkulturze dla takich pism jak "The Face", "NME", "i-D", "Dazed & Confused", "The Independent" czy "The International Herald Tribune". Współpracował z managerem The Rolling Stones, Andrew Loog Oldhamem, przy okazji wydania jego kultowych wspomnień Stoned (2003) i 2nd Stoned (2003). Później napisał własną książkę o legendarnej wytwórni płytowej Oldhama Immediate Records (2008). Mieszka w Manchesterze z żoną i trojgiem dzieci.

Tytuł: Depeche Mode. Narodziny Ikony (Just can´t get enough. The making of Depeche Mode)
Autor: Simon Spence
Tłumaczenie: Wioletta Lamot-Majewska, Olga Rutkowska
Konsultacja i epilog: Piotr Metz
ISBN: 978-83-7642-154-4
Wydawnictwo: Pascal
Rok wydania: kwiecień 2013 (Polska)
Format: 147x215 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 352 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 450 kg
Cena: + - 44 zł

Serdecznie Dziękuję Pani Justynie Kubiesa
Napisana we współpracy z zespołem biografia pióra Steve’a Mallinsa przedstawia niewiarygodną, trwająca już dwadzieścia pięć lat karierę tej hermetycznej, często nie rozumianej grupy, która sprzedała na całym świecie ponad pięćdziesiąt milionów egzemplarzy swoich płyt i która nadal nagrywa single i albumy trafiające na listy przebojów i występuje z koncertami na stadionach przed wypełnioną do ostatniego miejsca widownią.

Trwający nieprzerwanie sukces i niczym nie poskromiony hedonizm, które nadały kształt karierze zespołu, niosły ze sobą także przedawkowania narkotyków, załamania nerwowe, libacje alkoholowe i rozwody. A jednak pomimo wszystkich tych przeciwności Depeche przetrwali i nadal tworzą muzykę, która przynosi im uznanie krytyków i sukces komercyjny.

Tym co decyduje o ich sukcesie i niesłabnącej sile są pełne dynamizmu relacje panujące pomiędzy poszczególnymi członkami grupy, a w szczególności między autorem piosenek Martinem Gorem i wokalistą Dave´m Gahanem, którego interpretacje stanowią część alchemii, jaka tworzy każdą piosenkę Depeche Mode i decyduje o jej całkowicie unikalnym charakterze, tak odmiennym od tego, co prezentują inne współczesne zespołowi formacje

Oto frapująca historia przemian, doskonałości i tragedii, jakie stały się udziałem Depeche Mode. W pełni uaktualniona, obejmująca ostatni album zespołu Playing the Angel, solowe przedsięwzięcia Dave’a Gahana i Martina Gore’a, znakomicie opracowana biografia tej odnoszącej światowe sukcesy grupy.

Znakomita narracja, intrygująca i pełna skrajnośc.
NME

Wspaniały, będący efektem drobiazgowych badań zapis kariery niezwykłej grupy – naprawdę fascynująca rzecz
Uncut

Pierwsza poważniejsza praca na temat zespołu – brak oficjalnej aprobaty pozwala na odświeżający dystans
Q Magazine

Tytuł: Depeche Mode. Black Celebration
Autor: Steve Malins
Tłumaczenie: Katarzyna Paluch
ISBN: 978-83-87598-46-1
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: październik 2007 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 320
Waga: około 650 g
Cena: + - 49 zł
Książka przedstawia historię powstania i rys znaczeniowy poszczególnych utworów grupy Depeche Mode, poczynając od utworu "Big Muff" a kończąc na "Stardust".

" Big Muff " był utworem rozpoczynającym koncerty Depeche Mode w czasach, gdy "New Life" rozpoczynało okupację brytyjskich list przebojów. Autorem kompozycji, która ukazała się na wydanym pod koniec 1981 roku albumie "Speak & Spell", jest Martin Gore. Według jednego z recenzentów "Big Muff" było wskazówką, jaki kierunek odbiorą Depeche Mode.

" Stardust " - podczas, gdy Dave Gahan intensywnie przygotowywał się do wydania płyty solowej, Martin skończył pracę nad "Counterfeit 2", czyli kontynuacją krążka z 1989 r. Po raz kolejny repertuar dobrany został subiektywnie i bez ambicji dotarcia do szerokiej rzeszy odbiorców. Interpretacje piosenek Lou Reeda, Iggy´ego Popa czy Johna Lennona zabrzmiały dość odważnie. Artysta zarejestrował je w małym prywatnym studio w Santa Barbara, w towarzystwie Andrew Phillpotta, Paula Freegarda i Petera Gordeno. Pytany o nagrywanie coverów Martin odparł, że gdyby na następczyni "Counterfeit EP" zdecydował się umieścić własne kompozycje, skazywałby Depeche Mode na jeszcze dłuższe przerwy między sesjami. Nie jest bowiem zbyt płodnym autorem. Singel "Stardust" ukazał się 14 kwietnia 2003 roku. Pierwszym wykonawcą piosenki był prawie 30 lat wcześniej (1974) David Essex.

Tytuł: O utworach Depeche Mode
Autor: Adam Maciejewski
ISBN: 83-60157-15-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: czerwiec 2006
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Stron: 208
Waga: około 200 g
Cena: + - 23 zł


Nie ulega wątpliwości, że Depeche Mode jest największym syntezatorowym zespołem na świecie, świadczy o tym choćby liczba sprzedanych płyt, która przekroczyła 40 milionów egzemplarzy. Członkowie Depeche Mode doświadczyli w swej karierze wszystkiego, włącznie z wyrokami sądowymi nakazującymi podjęcie leczenia od uzależnień; najważniejsze jednak, że przetrwali - w przypadku wokalisty Dave Gahana w całkiem dosłownym sensie. Pisząc monografię Depeche Mode autor przeprowadził ekskluzywne wywiady z członkiem założycielem zespołu Vincem Clarkiem i producentem Garethem Jonesem, oraz umieścił w książce niepublikowane wcześniej wywiady z aktualnymi depeszowcami. Książka jest absolutnym strzałem w dziesiątkę dla wszystkich fanów sceny elektronicznej.

"Wszystko, co chcieliście wiedzieć o..., ale wstydziliście się zapytać" - oto wyświechtana formułka, w środek, której wypada nam tym razem wstawić nazwę jednego z najbardziej inspirujących i najpopularniejszych zespołów w historii muzyki popularnej. Taka jest ta książka. Na tych prawie pięciuset stronach Jonathan Miller nakreślił Ich portret. Portret tak precyzyjny, że nie trzeba nawet wysilać wzroku, by dostrzec pojedyncze linie papilarne każdego z Muzyków. Zresztą nie tylko ich. Na takie wydawnictwo zasłużyli wszyscy. Zespół - za 25 lat swojej Sztuki. Fani - za tyle samo rzadko spotykanego w jakichkolwiek wspólnotach oddania . Jedni i drudzy nie mogą bez siebie żyć. I oby tak było jak najdłużej.

Panie i Panowie - Depeche Mode!
Piotr Stelmach-Polskie Radio Trójka

Tytuł: Obnażeni. Prawdziwa historia Depeche Mode (Stripped: Depeche Mode)
Autor: Jonathan Miller
Tłumaczenie: Nina Kozłowska
ISBN: 978-83-60157-11-4
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: listopad 2005 (Polska)
Format: 150x210mm
Oprawa: twarda
Stron: 472 + 24 strony ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł


Zainstnieli na brytyjskiej scenie muzycznej jako młodzieżowy zespół New Romantic z Basildon. Będąc w wytwórni Mute zrzucili z siebie skóry i zmyli makijaż, otwierając całkiem nowy rozdział w historii melancholijnego, elektronicznego popu.

Gdy ich muzyka stała się nieco bardziej mroczna, zespół zaczął zdobywać serca szukającej swojego miejsca młodzieży, a gdy w 1990 roku ich album "Violator "rozszedł się w wielu milionach egzemplarzy, Depeche Mode stali się jednym z największych zespołów na świecie. Jest to biografia napisana we współpracy z grupą oraz oparciu o najnowsze, obszerne wywiady z zespołem, jego przyjaciółmi i ludźmi z branży. Steve Malins (Magazyn Q, Sunday Times), uznany autor zajmujący się tematyką muzyczną, śledzi w niej losy Depeche Mode od czasów, gdy byli jeszcze młokosami, do końca lat 90-tych, kiedy to po latach odczuwania ubocznych skutków sławy odrodzili się jak Feniks z popiołów.

Oto historia mutacji, niedoskonałości i triumfów Depeche Mode. Biografia Steve´a Malinsa rzuca nieco światła na tę zazdrośnie strzegącą swej prywatności i często niezrozumianą grupę oraz pycie jej członków, które ponad dwadzieścia lat nieustannych sukcesów i świętowania bez umiaru, bywało absurdalnie, pełne skrajności i destrukcyjne.

Tytuł: Depeche Mode. Biografia (Depeche Mode A Biography)
Autor: Steve Malins
Tłumaczenie: Katarzyna Paluch
ISBN: 83-87598-94-1
Wydawnictwo: Kagra
Rok wydania: grudzień 1999 (Polska)
Format: 140x205mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Stron: 264
Waga: około 350 g
Cena: + - 38 zł


Pod koniec lat 70-tych nowe okolenie wykonawów przełamało hegemonię gwiazd , z których większość debiutowała w czasach, gdy tworzyli jeszcze The Beatles. Po burzliwym okresie natarcia punk-rocka i new-wave, wyobraźnią masowego odbiorcy zawładnęły zespoły kontynuujące tradycje muzyki pop. Gwiazdami tej generacji, określanej często mianem new romantic, byli: Gary Newman, Ultravox, Visage i OMD. Na fali popularności tych wykonawców wypłynęła również grupa Depeche Mode.

Wszystkie 23 single, jakie grupa Depeche Mode nagrała w ciągu pierwszych 10 lat swego istnienia, znalazły się na liście przebojów, a w tym roku trzy następne powiększyły ten wykaz. W Wielkiej Brytanii nie ma takiego drugiego zespołu z lat 80-tych, który mógłby się poszczycić podobnym pasmem sukcesów, a przy tym takiego, który równie mało obnosiłby się ze swoim powodzeniem (...)

Mimo dużego popytu na ich płyty i światowej popularności, niewiele wiadomo o czterech chłopcach z Depeche Mode. Unikają prasy, rzadko pokazują się w telewizji, zazwyczaj odmawiają organizowania konferencji prasowych, które są częścią cyrku pop. Pomimo platynowych albumów, Andy, Dave, Alan i Martin są postaciami dosyć anonimowymi.

Tytuł: Depeche Mode.
Autor: Marek Sierocki
ISBN: 83-87598-94-1
Wydawnictwo: Polska Oficyna Wydawnicza "BGW”
Rok wydania: 1991
Format: 205x295mm
Oprawa: miękka
Stron: 184 (dużo zdjęć)
Waga: około 700 g
Cena: + - ? zł
 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.14
Głosów: 2131


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*