Menu
· Strona główna
· Archiwum
· Dodaj newsa
· Szukaj
· Płytoteka Zbyszka


Biblioteka Zbyszka  
Pomóżmy Patrycji!

Robert Smith. The Cure
Wysłano dnia 18-03-2013 o godz. 23:01:35
Temat: Książki
Książki Pierwsza dogłębna biografia Roberta Smitha , lidera kultowej grupy The Cure . Bada i opisuje ponad 30 lat działalności tego charyzmatycznego artysty na scenie muzycznej.Zespół The Cure utworzony w 1976 roku przez szkolnych przyjaciół – Roberta Smitha, Michaela Dempseya i Lola Tolhursta – był jednym z pierwszych przedstawicieli punk rocka. Grupa, występująca początkowo jako Malice i Easy Cure, szybko jednak wypracowała sobie swój charakterystyczny, indywidualny styl i obecnie postrzegana jest jako jeden z najlepszych formacji rocka alternatywnego.

Przez ponad trzy dekady, wypełnione wieloma sukcesami i bolesnymi klęskami, rozpadami zespołu i jego reaktywacjami, nieustannymi zmianami w składzie, jedno nigdy się nie zmieniło – Robert Smith jest ikoną mrocznego rocka, a jego przejmujący wokal, sceniczna charyzma i oryginalny wizerunek porywają fanów do dziś. Książka ta opowiada również o historii subkultury gotyckiej opartej m.in. na osobie Smitha. Wspomina też inne muzyczne projekty artysty, jak choćby występy z Siouxsie And The Banshees czy The Glove .

...Wiele dyskutowano o tym, czy The Cure jest lub czy kiedykolwiek był zespołem gotyckim. Rzadko się zdarza, żeby krytyk czy dziennikarz muzyczny pisali na ten temat, nie odnosząc się do samego ruchu lub nie używając przymiotnika "gotycki" w opisie The Cure. Co ciekawe, Robert wielokrotnie zaprzeczał, jakoby zespół kiedykolwiek był gotycki. Goci z kolei albo przyjmują zespół z otwartymi ramionami, albo odmawiają uwzględnienia go w kanonie, zależnie od tego, jaką mają wizję ciemności w swojej wiecznie niemodnej subkulturze. Wszelkie próby dotarcia do sedna tego, czym jest ruch gotycki, muszą więc nas zaprowadzić do jego początków. (str. 93)

Lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli Roberta!”

Tytuł: Robert Smith. The Cure (Robert Smith. The Cure & Wishful Thinking)
Autor: Richard Carman
Tłumaczenie: Anna Czyżewska
ISBN: 978-83-63885-07-6
Wydawnictwo: Anakonda
Rok wydania: marzec 2013 (Polska)
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
Stron: 248 + 8 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - 49 zł
Seria: Gwiazdy sceny

tu kupisz książkę Roberta Smitha
Nigdy dość jest wyczerpującą i kto wie czy nie definitywną monografią klasycznej grupy post-punkowej, The Cure. Jeff Apter z drobiazgowością śledzi początki zespołu w zamożnym Crawley w Sussex, dokumentując szczegółowo drogę Eady Cure ku sławie, choćby epizod związany z powstaniem pierwszego "ważnego" albumu Cure, Pornography , płyty, która niemal zakończyła karierę grupy, zanim kariera ta zaczła się na dobre.

Apter przedstawia pełną biografię Roberta Smitha, ikony gotyckiego rocka, człowieka, który w latach osiemdziesiątych, po wyszukanych eksperymentach z alkoholem i narkotykami, uciekł do Siouxsie And The Banshees, by niechętnie wrócić do własnego zespołu. Wrócić do grupy, która w sposób zupełnie nieprawdopodobny osiągnęła status supergwiazdy po obu stronach Atlantyku i na całym świecie.

Materiał książki został zebrany podczas dziesiątków wywiadów, w tym bardzo szczerych rozmów ze współzałożycielami The Cure. Lolem Tolhurstem i Michaelem Dempseyem, oraz wieloma innymi obecnymi i dawnymi członkami zespołu. Nigdy dość rzuca nowe światło na karierę tej enigmatycznej grupy i charyzmatycznego lidera.

Książka zawiera wiele fotografii i wyczerpującą dyskografię The Cure.

Tytuł: Nigdy dość. Historia The Cure (Never Enough. The Story Of The Cure)
Autor: Jeff Apter
Tłumaczenie: Katarzyna Madeja, Michał Mazurkiewicz
ISBN: 83-60157-13-8
Wydawnictwo: In Rock
Rok wydania: lipiec 2006 (Polska)
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 312 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 350 g
Cena: + - 35 zł
Historia The Cure to coś więcej niż suche daty i fakty, to raczej intymny dziennik uczuć człowieka, dla którego zespół stał się sposobem na życie i formą ekspresji - nałogiem i terapią. Ale także, a może przede wszystkim, nadzieją na zachowanie młodości.

The Cure nigdy nie był zwykłym zespołem rockowym. The Cure to idea, dla obrony której Robert od samego początku srogo karał wszelkie przejawy buntu i niesubordynacji wśród swoich podwładnych, po mistrzowsku manipulował mediami, ze zręcznością wytrawnego dyplomaty żonglował prawdą i kłamstwem, zawierał nawet najbardziej nieprawdopodobne sojusze. Tylko do trzech rzeczy czuł odrazę: do grzebienia, rock´n9 rollowej bufonady i oszukiwania fanów.

Tytuł: The Cure. Poletko Pana Boba
Autor: Jerzy Rzewuski
ISBN: 83-207-1553-9
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania: 1997
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
Stron: 302 + 16 stron ze zdjęciami
Waga: około 600 g
Cena: + - ? zł
Seria: Biblioteka Rock Encyklopedii


Historia The Cure jest w zasadzie historią Roberta Smitha. To on stworzył zespół, on przeprowadził go przez wiele przemian. Do niedawna był twórcą każdej nagranej przez grupę piosenki i geniusz zespołu jest jego geniuszem.
Jednocześnie jest to połowa historii. Robert roztacza swoje uroki już od ponad dziesięciu lat, ale niewykluczone, że jego najlepszy czas dopiero nadejdzie.

Tytuł: The Cure. (The Cure - A Visual Documentary)
Autor: Dave Thompson & Jo-Ann Greene
Tłumaczenie: Katrzyna Malita
Uzupełnił: Tomasz Słoń
ISBN: 83-85335-03-X
Wydawnictwo: Rock-Serwis
Rok wydania: 1992
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
Stron: 144 + 24 stron ze zdjęciami
Waga: około 225 g
Cena: + - ? zł


 
Pokrewne linki
· Więcej o Książki
· Napisane przez zbiko


Najczęściej czytany artykuł o Książki:
Kronika Muzyki Popularnej XX wieku


Oceny artykułu
Wynik głosowania: 4.05
Głosów: 1178


Poświęć chwilę i oceń ten artykuł:

Wyśmienity
Bardzo dobry
Dobry
Przyzwoity
ZłyOpcje

 Strona gotowa do druku  Strona gotowa do druku

 Wyślij ten artykuł do znajomych  Wyślij ten artykuł do znajomych


  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
Właściel Zbyszek ZbiKo Kowalczyk ˆ Wszelkie prawa zastrzeżone
kom. 506-504-359 e-mail: zbyszek.kronikarz@gmail.com
www.muzyczneabc.pl - Biblioteka Zbyszka, Płytoteka Zbyszka, info z kraju i ze świata
*